ניצחון הצעירים על הבירוקרטיה

ד' הוכר כבעל צרכים מיוחדים ממשרד הרווחה ויקבל את הטיפול המגיע לו. המשפחה: הצעירים נתנו לנו את האפשרות לשקם את הבן שלנו.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"א באדר תשע"ג

ניצחון הצעירים על הבירוקרטיה-ערוץ 7
עוד הצלחה. בנט עם הצעירים
ההנהגה הצעירה

בעקבות פעילות ההנהגה הצעירה של הבית היהודי, הבחור הצעיר שעבר התעללות קשה בילדותו יקבל סיוע מהמדינה.

כשהיה ילדבן שש, ד' עבר התעללות קשה ממנה הוא סובל עד היום, על אף שעברו מאז שנים רבות והוא כבר מתקרב לגיל שלושים.

בעקבות ההתעללויות, הוא נהג להסתגר מגיל צעיר ולנתק כל קשר עם הסביבה. כתוצאה מכך מצבו הנפשי התדרדר ועלו בתוהו כל ניסיונות המשפחה לסייע לו. ד' הוגדר כאוטיסט, הוכנס למסגרות אשר כלל לא התאימו לו ומצבו הנפשי הידרדר.

לאחר ש"כלו כל הקיצין" מבחינת המשפחה, הם פנו בבקשת עזרה דחופה להנהגה הצעירה של הבית היהודי ואלה נרתמו לסייע.

הצעירים פנו למשרד הרווחה, לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, משרד הבריאות וגורמים נוספים כדי לשנות את סעיף הפגיעה של ד' מ"אוטיזם" ל"פגיעה נפשית ורגשית עקב התעללות".

משמעות הכרה ממסדית זו היא קבלת סל עזרה מהמדינה הכולל מדריך צמוד ומסגרת אשר תשפר את יכולותיו במקום מסגרת של אוטיסטים אשר עקב חוסר התאמתו אליה רק החריפה את מצבו.

חברי ההנהגה הצעירה והמשפחה נעזרו בחוות דעתם של פרופסורים ידועי שם והסבירו למשרדים השונים שד' הוא ילד שפוי חלוטין אשר אינו סובל מאוטיזם. לאחר מכן הם נפגשו עם עובדות סוציאליות ומאבחנות נפשיות בכירות.

בנוסף לפעילות מול המשרדים השונים והבירוקרטיה, חברי ההנהגה ליוו את המשפחה על בסיס יומי, והגיעו לוועדות וישיבות משותפות להמשך פעולה.

לאחר למעלה משנה וחצי של טיפול בנושא, הוכר ד' במשרד הבריאות כ"אוטיסט אשר עבר התעללות קשה" ולא כאוטיסט בלבד. בעקבות שינוי זה, זכה ד' לקבל סל שיקום מלא הכולל תעסוקה שיקומית, ליווי צמוד ותקציבים למשפחה.

למשפחה של ד' היה חשוב מאוד להשיב מכתב תודה חם ולבבי לצעירים אשר "נתנו לנו את האפשרות לשקם את הבן שלנו".

במכתב כתבה המשפחה, "אנו רוצים להביע הערכתנו והכרת הטוב על העזרה שהושטתם לנו, התמיכה והגיבוי, בתקופה בה היינו לבדנו. סייעתם לנו להחזיר את הזכאות ולקבל סל שיקום, פעולה שלבטח לא היינו מצליחים לעשות לבד. בננו היום מקבל סל שיקום, עובד בתעסוקה נתמכת ומצליח, הכל תודות לשליחות הנאמנה והמסורה שלכם".

אסף דנוך, יו"ר ההנהגה הצעירה מרוצה מההישג, "התוצאה בהחלט משביעת רצון, אבל עברנו ממש "קריעת ים סוף" כדי להגיע ליום הזה. ב"ה, אנו שמחים שהצלחנו לעזור למשפחה מיוחדת זו, ושזכינו להכיר את האנשים הטובים האלה. מבחינתנו מדובר בהוכחה ניצחת לכך שהעקשנות משתלמת וניתן לנצח את מחסומי הבירוקרטיה".

"אני קורא לכל מי שזקוק לעזרה מול הבירוקרטיה, לא להסס ולפנות לצוות הפניות של ההנהגה הצעירה", הוסיף דנוך.