יואל מרשק
יואל מרשקצילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר מרכז אגף המשימות בתנועה הקיבוצית, יואל מרש"ק, על מפגש שקיימו הוא ואנשיו עם נציגי נוער הגבעות לפני כשבוע בדירה בירושלים.

מרש"ק מציין בדבריו כי המפגש הוא מפגש ראשון אם כי בעבר כבר שוחח עם שתיים מהנערות המתגוררות ברמת מגרון כחלק מההיאחזות שעודה קיימת במקום גם היום.

על הדרך שבה נוצר הקשר בינו לבין בני הנוער הוא מספר כי באירוע הנטיעות בקוצרה דילג לכוחות הביטחון וקיבל מהמג"ד במקום סקירה על המתרחש ומשם דילג לישובים קידה, אחיה, אש קודש והבית האדום ובמפגשים אלה פגש את נוער הגבעות ומנהיגיהם ויחד קבעו להיפגש.

על תוכן הפגישה לא מוכן מרש"ק להרחיב שכן לדבריו לא קיבל את האישור מבני שיחו לפרוס את דבריהם בתקשורת, ואולם הוא רואה חשיבות רבה במפגשים. זאת למרות שהסיכוי להגיע בהם להסכמה קלוש. לדבריו הנשק התרבותי היחיד שלנו הוא כוח הדיבור והשכנוע. "אני לא מקבל את ההתנהגות שלהם, אבל הם קיימים", אומר מרש"ק הסבור כי המציאות הקיימת מובילה לאסון שכדי למנוע אותו יש להידבר ולמצוא דרכים לשינוי. "מישהו צריך לחשוב מה עושים ולא להתעלם", הוא אומר וקורא לבני משפחותיהם של הנערים כמו גם לרשויות האכיפה ולמוסדות החינוך לקחת חלק ביצירת הקשר עם בני הנוער הללו.

מרש"ק מציין בדבריו כי בינו לבין בני שיחו לא הייתה הסכמה באף לא אחת מהסוגיות שהועלו לדיון בשיחה הארוכה שנמשכה כשעתיים. המחלוקות התגלעו בנושאים שונים, החל משאלת שייכותה של הארץ, דרך היחס לבני עמים אחרים המתגוררים בה ועד לאמצעים שיש לפעול כלפיהם.

מרש"ק מדגיש בדבריו כי לא ידועה לו הדרך הנכונה שבה יש לפעול כלפי נוער הגבעות אך ברור לו שהמצב כפי שהוא לא יוכל להימשך שכן מדובר לטעמו בסכנה שעשויה להתפרץ לכיוונים שונים. בדבריו הביע תקווה שיהיה המשך למפגשים הללו וציין שהוא כאיש חינוך לעולם אינו מתייאש מכוחו של ויכוח ושכנוע.

עם זאת הוא מציין כי הוא אינו אומר שדווקא לו עצמו יהיה את הכוח להשפיע על בני נוער הגבעות, אך כמי שעומד בקשר עם עשרות ארגונים הוא מאמין שיימצא הארגון שיוכל למצוא דרכים לשיתוף פעולה חינוכי מולם.