הרב טרופר: נלחמנו בשחיתות

הרב ד"ר דני טרופר מגיב בשיחה עם ערוץ 7 לחשדות על קניית קולות במהלך הפריימריס ומספר על המאבק בשחיתות.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז באדר תשע"ג

הרב דני טרופר
הרב דני טרופר
באדיבות קרן קהילות

ד"ר הרב דני טרופר, שעמד בראש הפריימריס בבית היהודי, מגיב לחשדות אודות קניית קולות ומספר לערוץ 7 על המתחים שליוו את הפריימריס בבית היהודי.

בראשית דבריו ציין כי אינו יכול להגיב לחשדות הספציפיים נגד ניסן סלומיאנסקי, "אם יש דבר כזה, זה עניין משטרתי ובזמן שעניין נחקר במשטרה אני לא יכול להגיב ספציפית על זה".

על המתיחות בפריימריס סיפר, "המפד"ל ערכה פריימריס בפעם הראשונה ומטבע הדברים המהלך יצר מתחים אדירים. מבחינת הותיקים, המתח הגדול היה שיש סיכוי שהם לא יכנסו, זה תלוי בבוחרים. החדשים חשדו מאוד שיש שיטות לוותיקים, מנגנונים, שהם יפעילו כל מיני שיטות לא כל כך כשרות שיפעלו נגדם. החדשים עשו הכול כדי לגלות דברים לא הגונים".

לדבריו, "האיש הכי לחוץ היה בנט שנכנס באמצע נגד אדם שהיה נראה שאי אפשר להוריד אותו מראשות המפד"ל, אורלב. בנט מאוד חשד כי המתמודדים נגדו פועלים בשיטות לא מקובלות וביקש לבדוק את זה".

על הפעולות שנקט נגד השחיתות אמר, "הפעלנו שיטות כדי לצמצם את הבעיה של שחיתויות כאלו, ביטלנו התפקדות במזומן, קבענו התפקדות רק עם שיק אישי של המתפקד או כרטיס אשראי אישי שלו. זה מקשה מאוד על קבלני קולות, אדם לא יכול לשלם בשביל הרבה אנשים, הוא צריך את כרטיס האשראי האישי של האדם הזה".

הוא מציין כי היו קולות שנפסלו בשל כך, "בנט גילה שהדואר מוציא כרטיסים תמורת סכום כסף, ממלאים את הכרטיס בסכום מסויים. היו 1,000 אנשים שהתפקדו עם כרטיסים כאלו שהם לא כרטיסים אישיים, היו כאלו בעיקר בשתי ערים – לוד ומגדל העמק. העברנו את זה לשופטת שפיקחה על הבחירות והיא פסלה את כולם".

"באותה אוירה, כל הצדדים ניסו לגלות בעיות בצד השני. אני מניח שההקלטה שמדברים עליה נעשתה במסגרת הזו", אומר הרב טרופר.

"בנט אומר שהוא שמע על זה בזמן הפריימריס", מוסיף הרב טרופר, "כמה אנשים סיפרו לי שקיימת קלטת כזו, אני סירבתי להתייחס לזה. אם יש קלטת כזו הכתובת היא המשטרה ולא ועדת הבחירות".

לשאלה האם כדאי לוותר על פריימריס בשל הפתח לשחיתות השיב, "יש יתרון וחיסרון לפריימריס, בשלב הזה היה חיוני לעשות פריימריס בגלל שהיה ניכור בין הבוחרים לבין המפלגה, זה החזיר את המפלגה לעם וזה הצליח. 55,000 התפקדו, זה לא אומר שפריימריס צריך להיות השיטה הקבועה. צריך למצוא איזון בין שתי השיטות". הרב טרופר אמר כי הוא לא בטוח בשלב זה כי חיוני לקיים פריימריז בכל מערכת בחירות.

לסיום אמר, "אני מקווה שהחשדות האלו לא נכונים, אם היו בעיות זה היה במספר קטן של קולות".