הכניסו ספר תורה
הכניסו ספר תורה צילום: פלאש 90

בימים אלו מתנהל מאבק קשה על הקמת בית כנסת בקיבוץ מעיין ברוך, קיבוץ חילוני בצפון, בו לא נבנה מעולם בית כנסת.

לאחרונה החלו לשווק במקום קרקעות להרחבה. בין המצטרפים להרחבה, היה שמעון הדרי מאמן קבוצת הכדורגל הפועל עכו, מליגת העל, שהגיע למקום לפני כשמונה חודשים.

כאדם מסורתי הוא חיפש בית כנסת בשבת אך לא מצא, ואז החל המאבק, "גדלתי על ערכים בסיסים, להתפלל, להניח תפילין כמו כל יהודי, הופתעתי שאין בית כנסת. אמרו לי שיש מועדון, חיפשתי ולא מצאתי. שלחו אותי ללכת ברגל לבית הכנסת בכפר יובל, אבל בחורף זו הפכה למשימה בלתי אפשרית".

לאחר מאבק עלתה הסוגיה להצבעה בקרב חברי הקיבוץ, "הייתי המום מרמת ההתנגדות, לא חשבתי שיהודים בארץ ישראל ילחמו בדבר כזה. החתימו אותי שלא תהיה במקום כפייה דתית או מעורבות חיצונית, אפילו בכפר ערבי לא היו מחתימים אותי על דבר כזה. ביום הבחירות הביאו לכאן השכם בבוקר קשישים על כיסאות גלגלים שהוציאו מהמיטות, כדי להצביע נגד".

בסופה של ההצבעה הרוב החילוני ניצח, "בעד בית הכנסת הצביעו 68 ונגד 84, ככה הפסדנו. תאמין לי שאני עדיין בהלם, בחלום הכי שחור שלי לא חשבתי לראות מחזות כאלה שמביאים זקנים על כסאות גלגלים להצביע נגד בית כנסת, בשואה אנשים מתו כדי להתפלל ופה נלחמים נגד תפילה. כרגע אנחנו מחתימים עצומה באינטרנט כדי שיוקם פה בית כנסת, לא ניתן להם שקט ואני מבטיח שיהיה כאן בית כנסת".

בנתיים, מתחת לאפם של חברי הקיבוץ, הוכנס בימים האחרונים ספר תורה לבית אחד החברים, "יש כאן 42 אחוזים של חברים מסורתיים, שרוצים בית כנסת, והנה אחרי 50 שנה מצאנו תורם והכנסנו ספר תורה מהודר לתוך בית של אחד החברים. כאדם חילוני אני מרגיש מחויב לה' ואני אומר לכם בית כנסת במעין ברוך קום יקום".

מנהל האגודה הקהילתית של קיבוץ מעיין ברוך, גל סער, סרב להגיב לטענות, למרות בקשת ערוץ 7.