נשיא איראן בביקורו באו"ם
נשיא איראן בביקורו באו"ם פלאש 90

בקזחסטאן הסתיימו הדיונים בין המערב לאיראן, ואולם ממעט המידע היוצא מהישיבות נראה כי לאיראנים יש בהחלט על מה לשמוח. כך אומר ביומן ערוץ 7 ד"ר אפרים אסכולאי, חוקר בכיר במכון למחקרי מדיניות, מומחה לאנרגיה אטומית.

ד"ר אסכולאי העוסק עשרות שנים בסוגיות של ביטחון גרעיני אומר כי אמנם לא ניתן לדעת מה הוצע לאיראנים אך מהעבודה שיצאו שבעי רצון מהדיונים ניתן לשער שהם קיבלו יותר מכפי ששיערו שיקבלו. להערכתו מדובר במתווה נוח לאיראנים הרבה יותר מזה שהוצע ועליו דובר במועצת הביטחון של האו"ם ובמסגרות נוספות.

להערכתו ועל פי המסתמן מדיווחים שונים בתקשורת הבינלאומית נדרשו האיראנים להפסיק את העשרת האורניום מעל 20 אחוזים, ולהפסיק לחלוטין את הפעילות בכור שבפורדו. עם זאת הם לא נדרשו להפסיק לחלוטין פעילות העשרה כלשהי. כמו כן נאמר כי האיראנים צריכים לאפשר ביקורת אינטנסיבית יותר של הפקחים הבינלאומיים, אמירה שאותה מגדיר ד"ר אסכולאי כבלתי ברורה לחלוטין שכן היא אינה כוללת קביעה נחרצת שהפקחים יוכלו להיכנס בכל שעה לכל מתקן ולקחת ממנו כל דגימה שירצו לבדיקתם.

אסכולאי מציין כי בעוד כשבועיים יקיימו הצדדים דיוני מומחים באיסטנבול, ובדיונים אלה יקבלו הדברים את הממד המדויק שלהם.

לפי שעה, מדגיש ד"ר אסכולאי, לא נראה שיש סיבה לאופטימיות ישראלית. בדריו הוא מציין כי קיימת מחלוקת בממשל האמריקאי ובקרב גורמים נוספים אם נכון לתת את כל ההטבות לאיראנים בבת אחת או צעד אחר צעד, ולפי שעה נראה שאסכולת הצעד ועוד צעד תגבר.

אסכולאי מתייחס בדבריו גם לדיווח האחרון מהדיילי טלגרף שהציג צילומי לוויין מהם עלה כי האיראנים צלחו כבר את שלב ההעשרה במתקן שאליו לא נכנסים פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית. להערכתו החששות שעולים מהדיווח הזה כוללים אי דיוקים או פרשנות בלתי מדויקת. זאת כיוון שעל פי דיווחי סאב"א הכור מדובר אמור להיפתח רק בעוד כשנה. כך על פי דיווחי האיראנים עצמם ועל פי חוות דעת הפקחים, ובאשר למתקן לייצור מים כבדים אומר אסכולאי כי מדובר במתקן שפועל כבר שנים לא מעטות, כך שהקיטור שצולם כפועל אינו מחדש דבר.

לדבריו "אין כיום ייצור פלוטוניום". באשר לקביעה שהפקחים הבינלאומיים לא ביקרו במקום אומר אסכולאי כי גם זו קביעה שאינה מדויקת שכן הפקחים היו במקום, גם אם לא ממש באחרונה, וגם אם נקטע רצף הביקורים הרי שאין באפשרות האיראנים להפתיע ולזנק בקצב פיתוחו של הכור מאז היום האחרון בו ביקרו הפקחים.

עם זאת הוא סבור שהצגת התמונות עושה שירות חשוב בהעלאת הסוגיה לסדר היום הבינלאומי. לדבריו העשרת פלוטוניום כמעט ואינה משמשת לצרכים אזרחיים ומשמעות מהלך איראני שכזה ברורה – ייצור יכולות צבאיות.