5 מצלמות שבואות
5 מצלמות שבואותרויטרס

בעקבות כוונתם של אנשי כוחות ביטחון לתבוע את יוצרי הסרט 'חמש מצלמות שבורות' בגין דיבה, לשון הרע ואף הסתה כנגדם שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם מי שעמד במאבק משפטי דומה בעקבות הסרט 'ג'נין ג'נין', עורך הדין אמיר טיטונוביץ'.

מעו"ד טיטונוביץ' ביקשנו לנחש אילו מעקשים משפטיים יצטרכו נפגעי 'חמש מצלמות' לעבור בדרכם המשפטית מול יוצרי הסרט, וזאת על סמך הניסיון הדומה למדי שנאסף במרוצת המאבק הארוך נגד מוחמד בכרי וסרטו.

להערכתו של טיטונוביץ' הקשיים שבהם נתקלו הוא וחבריו צפויים לעמוד גם מול לוחמי בלעין. לדבריו בהנחה שב'חמש מצלמות' לא נראה חייל מזוהה באופן אישי כמבצע אקט בעייתי אלא המתקפה היא כנגד צה"ל כולו, הרי שלא ניתן יהיה לנצח במשפט שכן בחוק לשון הרע קיימת מגבלה שאינה מאפשרת תביעה מול חבר בני אדם אלא מול אדם ספציפי.

כמי שראה את הסרט החדש הוא מציין שהנקודות בהן ממוקדת המצלמה על פניהם של חיילים הן נקודות בהן דווקא הם נראים כמי שמבליגים אל מול פרובוקציות שמנסים אנשי בלעין לעורר מולם ולהתגרות בהם. המסקנה היא שדווקא מי שנראה בפניו אינו זה המבקש לתבוע כעת את המפיקים שכן אין דיבה כלשהי נגדו.

טיטונוביץ' מזכיר כי במקרה ג'נין ג'נין הגיעה הסוגיה עד לבית המשפט העליון ושם נקבע כי לא ניתן לתבוע את בכרי ואנשיו, אך עם זאת מבית המשפט יצאה הכרזה ברורה ונחרצת ולפיה הסרט לא בוצע בתום לב אלא ממניעים פסולים והוא כולל בתוכו שקרים ברורים.

כעת הוא ממליץ ללוחמי בלעין לשקול אם מטרתם היא להנפיק הצהרה משפטית דומה הרי שהדרך סלולה בפניהם, והוא אף מציע את עזרתו בגיבוש המאבק המשפטי שלהם. אך אם מגמתם היא ניצחון משפטי בתביעת דיבה נראה שהסיכוי קטן. בהקשר זה הוא מזכיר כי ביהמ"ש דחה את טענתם של לוחמי ג'נין בדבר סיכון אישי שנגרם להם בעקבות ההכפשה המוטחת בהם בסרט, טענה שגם אותה משמיעים לוחמי בלעין נגד 'חמש מצלמות'.