נסגר תיק החקירה נגד החייל שירה ברב מרצבך

הפרקליטות הצבאית הורתה לסגור את תיק החקירה של האירוע בו ירה חייל צה"ל ברב דן מרצבך והרגו.

אבי חיים , כ"א באדר תשע"ג

הרב מרצבך ז"ל
הרב מרצבך ז"ל
באדיבות המשפחה

הפרקליטות הצבאית הורתה היום (ראשון) לסגור את תיק החקירה של האירוע בו ירה חייל צה"ל ברב דן מרצבך והרגו.

מדובר צה"ל נמסר כי "נסיבות מותו של הרב מרצבך נחקרו ע"י מצ"ח. ממצאי החקירה הועברו לעיון הפרקליטות הצבאית אשר בחנה את חומרי החקירה".

"לאחר בחינה מעמיקה הוחלט שלא לנקוט צעדים משפטיים נגד גורם צבאי כלשהו, אשר היה מעורב באירוע. זאת על בסיס חומר הראיות שנאסף במסגרת החקירה, אשר ממנו עלה, כי בעת האירוע חשו החיילים סכנה לחייהם".

גורם צבאי הוסיף כי הסכנה בה חשו החיילים התבססה על התקרבותו המהירה של הרכב לעברם, העובדה שהרכב נחזה להיות רכב חשוד נוכח התרעות אשר קדמו לאירוע, ובשל העובדה כי לא נשמע להוראות הכוח לעצור.

הרב דן מרצבך, תושב עתניאל כבן 60 נהרג לפני כשנה וחצי מאש שנורתה לעברו בשוגג. הרב מרצבך הותיר אחריו אישה וחמישה ילדים.

מתחקיר ראשוני של התקרית עולה כי החיילים שהיו במוצב סמוך הגיעו לציר ולפני שהספיקו לפרוס את ערכת המחסום סימנו לרכב לעצור באמצעות פנסים שהיו ברשותם.

כפי הנראה, פתח אחד החיילים באש וירה שמונה כדורים לעבר המכונית מבלי שירה באוויר לפני כן, מה שהוביל לאיבוד שליטה של נהג הרכב שנעצר כ-400 מטרים בצידו הנגדי של הכביש. החייל שפתח באש נפגע לאחר מכן ממשאית חולפת, ככל הנראה בשוגג.

מתחקיר צה"ל שבוצע מאוחר יותר עלו כשלים חמורים. בשחזור שבוצע על ידי חיילי צה"ל עלה, בין השאר, כי לא היתה באפשרותו של הרב מרצבך ז"ל לזהות את החייל במקום בו הוצב המחסום.