הרב מנחם פרומן
הרב מנחם פרומן צילום: פלאש 90

הרב מנחם פרומן, רבה של תקוע, הלך הערב לעולמו והוא בן 68. הלוויתו של הרב פרומן, תצא מחר (ג') בשעה 12:00 בצהריים מבית הכנסת ביישוב לעבר בית העלמין בתקוע, גוש עציון.

מזכיר היישוב תקוע, שלום סרי, מסר הערב לערוץ 7 כי הישוב יעמיד לרשות הציבור הסעות שתצאנה מתחנת האוטובוס בכניסה לשכונת הר חומה בירושלים להלוויית הרב מנחם פרומן בתקוע.

ההסעות תצאנה בשעות 11:00, 11:30 וב-12:00. בשעה 14:00 ההסעות תחזורנה מתקוע לירושלים.

לפני כשלוש שנים התגלה בגופו של הרב פרומן סרטן המעי הגס בשלב מתקדם. מאז גילוי המחלה נאלץ הרב לעבור טיפולים ובמקביל נתן שיעורים בישוב והמשיך בעבודתו התורנית.

הרב פרומן אימץ בחייו את הגישה לפיה הסכסוך עם הערבים הינו על רקע דתי בלבד וקידם פגישות עם אנשי דת מוסלמיים. הוא נפגש וקיים שיח עם מנהיגים דתיים מוסלמיים בניסיון להגיע להסכם שלום על בסיס דתי. במרוצת חייו השקיע רבות למען השלום.

הוא נועד עם יאסר ערפאת ברמאללה, ניהל שיחות אישיות עם אחמד יאסין, ואף נסע לטורקיה כדי להתדיין עם ארדואן סביב פרשת המרמרה. גישתו ספגה ביקורת רבה בקרב רבים מחבריו המתנחלים.

הרב למד בישיבת מרכז הרב, ישיבת הכותל ובישיבת איתרי והוסמך לרבנות על ידי הרב שלמה גורן והרב אברהם שפירא.

באחד הראיונות לערוץ 7 אמר כי המהומות בעולם הערבי הם הזדמנות מצוינת ללמוד שיעור באמונה, "כשאני מסתכל על המהומות בעולם הערבי, אני לומד מהם שיעור באמונה. האמונה מחייבת אותנו לחכות ולהסתכל, להיות פתוחים, להיות מוכנים להפתעות. כי יש משהו שהוא גבוה יותר, אולי מה שיקרה בעולם שלנו זה לא מה שאנחנו מתכננים ורוצים. להיות דתי פירושו להיות חופשי להיות משוחרר מעצמינו מהאידיאולוגיות שלנו מהתכניות שלנו ותפיסת העולם שלנו ואפילו אם היא תפיסת עולם דתית. זה מה שאני לומד מהמהומות בעולם הערבי שמסביבנו. אני ממשיך לצפות לישועה  גם באופן לאומי וגם באופן פרטי כולנו מצפים לישועה".

הרב פרומן הגיע אף לפני הריסת מגרון לישוב על מנת לחזק את תושבי המקום. "עניינה של מדינת ישראל, זה לבנות, לא להרוס!", אמר הרב פרומן והוסיף, "יש כל מיני יהודים, עם כל מיני תפיסות חילונים דתיים ספרדים אשכנזים מה מאחד אותם? האהבה לארץ. הארץ הזאת עושה בנו שלום".

הרב פרומן היה נשוי לאמנית והמחנכת הדסה פרומן ואב לעשרה ילדים.

הרבנים פרומן ולבנון במגרון הלל מאיר

המתנחלים הגיעו לביקור במסגד שהוצת