הרב מנחם פרומן במאהל רוטשליד
הרב מנחם פרומן במאהל רוטשליד הלל מאיר

ראש ישיבת עתניאל ורב היישוב, הרב רא"ם הכהן, סיפר בראיון לערוץ 7 על הרב מנחם פרומן ז"ל שהלך אמש (שני) לעולמו והוא בן 68, לאחר מאבק ממושך במחלת סרטן. 

"הרב פרומן זו הוויה", פתח הרב הכהן את דבריו, "זה אדם שכל היום קיבל עול מלכות שמיים, אמר כל היום שמע ישראל".

"הוא היה קפדן בהלכה בצורה קיצונית. כשהוא חלה הוא הזמין תפילין חדשות ואמר לי שהסיבה לכך היא שאולי התפילין גדולות מדי והם לא נמצאות בדיוק במקום הנחתן".

"הוא כל הזמן היה בתורה", ציין הרב  ראם, "אהבת התורה שלו היתה לגמרא לא פחות מאשר לליקוטי מוהר"ן ותשובות של הרב קוק".

הרב הכהן סיפר כי כשנפטרה אימו של עמיתו בראשות הישיבה - הרב בני קלמנזון, ההלוויה היתה בחיפה, "הרב פרומן נסע באוטובוס מהישיבה ומתחילת הדרך עד סופה הרב פרומן לימד את התלמידים תורה. לבחורים היה קשה ללמוד בנסיעה ובחזור הם החליטו לעבור לאוטובוס השני, אלא שהרב פרומן אמר לעצמו 'למה רק התלמידים באוטובוס הראשון יזכו בלימוד תורה בנסיעה, הפעם אעבור לאוטובוס השני...".

"הוא כאב את כאבו של הציבור בצורה שאי אפשר לתאר. התפילה שלו היתה תפילה אחרת. כשהוא חלה הוא אמר לי: הרב רא"ם תפסוק שאסור למות. היתה לו תאוות חיים של קידוש ה'".

ראש ישיבת עתניאל סיפר כי הרב פרומן והחברותא שלו - הרב חנן פורת ז"ל, התכוננו למוות בתעצומות החיים, "הוא ידע שהוא הולך למות. מצד אחד הוא הבין את ארעיות העולם הזה ומצד שני ניצל כל לדקה ללימוד תורה וקידוש ה', ואנחנו צריכים ללמוד ממנו מה ערך של רגע בחיים".

על משנתו המדינית של הרב פרומן אמר הרב ראם הכהן כי "הוא הבין שהמלחמה פה היא דתית וזה כבר הרמב"ם אמר. אפשר להתווכח על מה הפיתרון אבל הדיאגנוזה שהמלחמה היא דתית - זה יסוד מוצק שנובע מהרמב"ם ומגדולי ישראל".

הרב רא"ם ציין כי הרב פרומן ז"ל המשיך בדרכו למרות המתנגדים לו, "בשולחן ערוך כתוב 'ואל יבוש מפני המלעיגין עליו' ובתור צדיק יסוד עולם הרב מנחם לא ספר אף אחד חוץ מהקב"ה, לא היה אכפת לו איך הוא נראה, מה חושבים עליו".

"הוא לא רק הוקיר רבנן אלא מתבטל בפני תלמידי חכמים בצורה שלא תתואר. הוא אמר לי פעם 'מעולם לא עברתי על דברי חברי'". דוגמא לכך הביא הרב הכהן, "לפני 20 שנה היה נהוג שמי שעולה לברך ברכות הנישואין בחתונה נושא דרשה ואני אמרתי לו שזו הפסקה, אז באותו רגע הוא הפסיק לדרוש".

הרב רא"ם הכהן הקריא את משפט הסיום של ההספד לציון השלושים להירצחו של הרב עמי עולמי, "אנחנו צריכים לדעת את ערכנו וזו לא עזות פנים. אנחנו צריכים לדעת את ערכנו מול עזי פנים של הדור...".

"כל פעם שהיינו מדברים איתו היה אומר 'לישועתך קיויתי ה'' שזה משפט הסיכום של ואתחנ"ן תפילות של הרמח"ל. האמונה שלו שה' עושה הכול היתה טוטאלית ומתוך כך היתה לו קבלת עול מלכות שמים ללא מיצרים".

הרב רא"ם הכהן סיכם את חייו של הרב פרומן ואמר, "צדיק באמונתו יחיה".
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו