מיזם חדש בבנימין: החצר התימנית

במעמד נכבדים ואמנים בהם הזמר ציון גולן יושק מיזם תרבותי חינוכי בישוב כוכב יעקב – 'החצר התימנית'. מסע אחורה בזמן.

בני משה , כ"ג באדר תשע"ג

מיזם חדש בבנימין: החצר התימנית-ערוץ 7
חדש בבנימין. החצר התימנית
החצר

אל מגוון האטרקציות התיירותיות של חבל בנימין מתווספת בימים יוזמה ייחודית חדשה – החצר התימנית שבכוכב יעקב.

החצר התימנית, שעל הקמתה עמל האמן והיוצר שוהם שמחי, כוללת בתוכה גלריה ובית מלאכה המדמים את אופי החיים היהודיים בתימן.

המיזם החדש מזמין את המבקרים בו למסע קצר אחורה בזמן, אל חיי השיתופיות, אל השירה המקצבית והמקורית, אל עבודת הצורפות והבנייה התימנית הקדומה שהשתמרה מאות שנים על ידי בני הקהילה.

את 'החצר התימנית' בנה שמחי בעיצוב תימני מקורי המשחזר כמעט במדויק מאפיינים ארכיטקטוניים תימניים. חלק בלתי נפרד ממתחם 'החצר' הוא בית המלאכה שהקים שמחי ובו הוא משחזר הלכה למעשה את עבודת הצורפות התימנית הייחודית שעברה מאב לבן במסורת הקהילה. תצוגת תכשיטים תימניים בעיצוב אותנטי ובייצור מקומי מעטרת פינה במתחם 'החצר'.

צוות 'החצר התימנית' יארח במקום מבקרים המבקשים להכיר מקרוב את מורשת יהדות תימן, לחוש את האווירה הייחודית והעתיקה, לשמוע הסברים וסיפורים על ההווי המקורי שהשתמר במשך דורות עד שהגיע ארצה.

המתארחים במקום נחשפים למנהגיה הייחודיים של יהדות תימן ולפיסות מידע עלומות, מסקרנות ובלתי ידועות אודות העדה והשפעתה על התרבות הישראלית כמו גם על עדות וקהילות אחרות. מידע זה שאודותיו למד וחקר שמחי רבות בכוונתו לחלוק באופן חווייתי ומרתק עם באי 'החצר התימנית'.

שוהם שמחי, אמן ויוצר תושב כוכב יעקב שבבנימין, קידם בשנים האחרונות מיזם תרבותי מוסיקאלי 'קולך בציון' שמו ותכליתו שימור והקלטת נעימות וטעמי המקרא כפי שהשתמרו אצל זקני העדה. כחלק ממיזם זה מזמין שמחי את יוצאי העדה שבאמתחתם נעימה נשכחת וישנה של פיוט, תפילה או שיר להקליטו ולצרפו למאגר הייחודי.

טקס קביעת המזוזה לפרויקט כולו יתקיים באירוע רב משתתפים במוצאי שבת ויקרא בהשתתפות אנשי ציבור, ותיקי ורבני העדה התימנית ואמנים בהם הזמר ציון גולן ואחרים. באירוע ייחשף בין השאר גם אוסף כתבי יד עתיקים בני מאות שנים שהובאו מתימן והשתמרו בידי בני העדה, כמו גם חפצי אמנות, כלים ואביזרים מקוריים.

מנחה האירוע, חתן התנ"ך בעבר וכיום עורך ומנחה חידוני תנ"ך נריה פנחס, אומר: "מלאכת הצורפות הייתה ייחודית ליהודי תימן והחזיקו בה גם חכמיהם ורבניהם. יש הסבורים שאבותיהם הראשונים של יהודי תימן, שעסקו בכסף ובזהב, הובאו לתימן עוד בימי מלכות שלמה. "הָגוֹ סִיגִים מִכָּסֶף וַיֵּצֵא לַצֹּרֵף כֶּלִי". מלאכת הצורפות הייתה אומנות ממש הדורשת תבונה, מחשבה ומומחיות מקצועית ברמה גבוהה. על פי רוב הצורפים הנחילו מלאכתם לבניהם ובניהם לבניהם, דור אחר דור. בבואם לארץ התפרקו יהודי תימן ממלאכות האומנות מתוך חיפזון למצוא לעצמם פרנסה מיידית ומתוך הנטייה להסתגל אל החדש ולנטוש את הישן. "החצר התימנית" פותחת צוהר לאומנותם של יהודי תימן, מחדשת את מורשת האמנות המקצועית ונותנת לבאים בשעריה תחושה של בית. הביקור בחצר התימנית, מבנה בית תימני מקורי, יספר לבאים בשערי המקום פרקים מחיי היום יום של יהודי תימן".

על המניעים שהובילו אותו לרעיון הקמת 'החצר התימנית' מספר שוהם שמחי: "העיסוק האישי וארוך השנים שלי באומנות העניק לי את אחת מחוויות ההצלחה הראשונות בחיי ובמקביל גם קירב אותי אל שורשי התרבותיים וההיסטוריים. בעקבות השילוב הזה בין יצירה לתרבות חשתי מחויבות אישית להעלות על נס את דרכם של אבותיי הקדומים בתימן, אותם ששימרו במשך שנים את השילוב המופלא בין דרך התורה והמלאכה כששמחת חיים בליבם וכלי מלאכתם בידיהם".

עוד מוסיף שמחי ואומר כי "בעולם עתיר טכנולוגיה כשלנו נדמה כי אנשי מלאכה כמעט ופסו ואילו אנו נותרנו רק עם ציטוטים ואמרות קדומות על חשיבות המלאכה ועל גדולתו של הנהנה מיגיע כפיו. כאן בבית המלאכה ובחצר התימנית שהקמנו תוכלו לפגוש חיים של עולם ההולך ונעלם".

יצוין כי צוות 'החצר התימנית' נערך לפתיחת המיזם לאורחים ומבקרים במהלך חופשת חול המועד פסח המתקרבת.