ההחלטה על שחרור גמליאל נדחתה ב-5 שבועות

בית המשפט דן היום בערעור המדינה על ההחלטה לשחרר את עופר גמליאל. השופטים הודיעו כי החלטתם תינתן ב-11 באפריל, לאחר חג הפסח.

נתנאל כ"ץ , כ"ג באדר תשע"ג

עופר גמליאל מלווה בשוטרים
עופר גמליאל מלווה בשוטרים
צילום: פלאש 90

חודש לאחר שהוחלט ע"י וועדת הקיצורים של השב"ס כי עופר גמליאל, חבר מחתרת בת עין, ישוחרר ממאסרו בקיצור שליש לאחר 10 שנים, נידון היום בביהמ"ש ערעורה של המדינה על ההחלטה.

במהלך הדיון הקשו השופטים על שני הצדדים. מתן ההחלטה נקבע לעוד חמישה שבועות.

לפני כחודש החליטה וועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר כי עופר גמליאל, חבר 'מחתרת בת עין', ישוחרר ממאסרו בניכוי שלישי מעונשו. גמליאל יושב במאסר כבר למעלה מ- 10 שנים לאחר שנגזרו עליו 15 שנות מאסר על חלקו ב'מחתרת בת עין'.

לפני 15 שנה נעצרו עופר ומספר יהודים נוספים בחשד כי תכננו פיצוץ ראווה ביציאה מבי"ס ערבי לבנות במזרח ירושלים.

גמליאל וחבריו נעצרו וחלקם נשפט לתקופת מאסר ממושכת. מבין השלושה שהורשעו שוחרר לפני שלוש שנים ירדן מורג, לאחר שוועדת השחרורים של השב"ס קצרה את מאסרו בשליש.

לפני כחצי שנה התכנסה לראשונה וועדת השחרורים ודנה בעניינם של עופר גמליאל ושלומי דביר, האחרונים מבין חברי מחתרת בת עין שנותרו במאסר, בסופה נדחתה ההחלטה בחצי שנה. כאמור, לפני חודש התכנסה הוועדה בשנית. לאחר דיון ארוך בו הציגה המדינה את התנגדותה הנתמכת בעמדת השב"כ, החליטה הוועדה שאין עילה שלא לקצר את מעצרו של גמליאל. ההחלטה בנושא שלומי דביר נדחתה עד לקבלת חוו"ד של אנשי מקצוע.

יצויין, כי הרבצ"ר לשעבר, הרב אביחי רונצקי, עמד בקשר עם השב"כ בנוגע לגמליאל ודביר וטוען כי אנשי השב"כ הבטיחו לו כי לא יביעו התנגדות לשחרורם של גמליאל ודביר. לדבריו הבטחה זו הופרה על ידם.
 
המדינה הודיעה כי תערער על ההחלטה בבימ"ש המחוזי בטענה כי יש בשחרור של גמליאל משום פגיעה באמון הציבור בביהמ"ש וכן מטעם שגמליאל לא עבר תהליך שיקומי-טיפולי כראוי. היום בביהמ"ש הציג נציג המדינה את טענותיהם בדבר ההתנגדות לשחרורו של גמליאל. מנגד טען עורך דינו, עדי קידר מעמותת 'חננו' כי לאחר שכבר הסכימה המדינה לשחרורו של אחד האסירים בפרשה, אין מניעה לשחרר גם את גמליאל. השופטים חזקו את טענתו של עו"ד ודרשו מהמדינה לנמק את ההבדל בין השניים. בתגובה ענה נציג המדינה כי גמליאל אומנם התחרט על מעשיו, אבל לא שיתף פעולה מתחילתה של החקירה.
 
בנוגע לאי קבלת טיפול מספיק, ענה עו"ד קידר כי לאורך השנים התנגד השב"ס לשלב את גמליאל במערך הטיפולים הקיים בבית הסוהר בנמקם כי מדובר בעבריינות אידאולוגית ולא פלילית שלא מצריכה טיפול פסיכולוגי. קידר תמה באזני ביהמ"ש איך התהפכו היוצרות וכעת המדינה דורשת את הטיפול בכל תוקף. ההחלטה תינתן ב-11 באפריל, כשבוע לאחר חג הפסח.