הכנס השנתי בענייני משפט והלכה יתקיים מחר (רביעי) בשדרות, בהשתתפות דיינים ובכירים ממערכת המשפט בישראל.הרב אריאל בראלי, ראש מכון 'משפט לעם', סיפר בראיון לערוץ 7 כי הכנס מתקיים זו השנה השלישית, ומוקדש הפעם לזכרו של השופט מנחם אלון ז"ל שהלך לעולמו בחודש שעבר.


קיים שילוב מעניין בין מערכת המשפט לבין רבנים גדולים ודיינים שעוסקים במשפט העברי, קבע הרב בראלי, מצד אחד ישתתפו בכנס הרב דב ליאור והרב רצון ערוסי, ומהצד השני יקחו חלק שר המשפטים יעקב נאמן, ד"ר אביעד כהן ושופטים בכירים ממערכת המשפט.


תחת הכותרת "עושה אדם דין לעצמו", יידונו בכנס שלל סיטואציות ונושאים בהם נתקלים אזרחים במדינה דמוקרטית, כך לדוגמא "פעמים רבות האזרח הקטן נתקל בקשיים רבים בדרך להשגת זכויות סוציאליות המגיעות לו", אמר הרב בראלי, שהסביר כי לעיתים פקידים רודפי שוחד מונעים זכויות אזרח בסיסיות.


"איך האזרח הקטן מגיב לעוולה הזו? אדם שמגיעים לו אחוזי נכות מסוימים אבל הוועדה של ביטוח לאומי לא מאשרת, מה יעשה? האם יכול להתקזז עם המדינה באמצעות אי תשלום מיסים? מותר לאדם לעשות דין לעצמו?" בשאלות אלו ונוספות ידונו משתתפי הכנס, מבחינה הלכתית חוקית ומשפטית. 


הרב בראלי סיפר כי השופט אלון ז"ל סלל את הדרך, כלשונו, בדרך לשילוב המשפט העברי במערכת המשפט בישראל, "הוא ניסה בכל כוחו לתת להלכה היהודית משקל רציני יותר בשיקולי השופטים, ההלכה מאזנת ומונעת מאזרחים לקחת את החוק לידיהם, אני בטוח שהשופט מנחם אלון היה מאמץ את זה בשתי ידיים".


"יש אנשים דתיים בתוך המערכת שלא רואים צורך בהכנסת המשפט העברי למערכת המשפט", הדגיש הרב בראלי, שטען כי בישראל קיים חוסר בהירות בנושאי המשפט העברי, "מישהו לקח לי רכב, האם אפשר לעבור בחצר שלו כדי לקחת את הרכב בחזרה?" שאל.


הרב בראלי מלין על ההתנגחויות כלשונו, הקיימות בין המשפט בישראל כלפי בתי הדין התורניים, "אנשים פונים לבית הדין הרבני מיוזמתם, הם מסמיכים את בית הדין באמצעות כתב בוררות, אז חבל שמונעים מבתי הדיון התורניים לדון בענייניהם. אם ייתנו כבוד למשפטי התורה זה יקל על המערכת".


"במקום לעודד, מתוך קנאה ובורות הם יוצאים נגד ולכן אני חושב שהכינוס שלנו הוא 'קונטרה' לזה בתוך מערכת המשפט, אנשים בכירים חושבים כמו דרכו של אלון, שמערכת המשפט צריכה לכבד, להכיר ולהבין שהמשפט העברי הוא לא מתנגח אלא מקור השראה", טען הרב בראלי שהדגיש כי משפטנים בכירים לא נוהגים כך וחבל, "צריך לחזק את זה", אמר.