מחזירים עטרה ליושנה

ההנהגה הצעירה שיפצו את בית הכנסת המרכזי בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב. השלב הבא: תרומות לחיזוק המקום.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד באדר תשע"ג

כחלק מתוכנית שיקום בתי הכנסת המוזנחים בדרום תל אביב, הגיעו (יום ג') כ-30 חברי ההנהגה הצעירה לבית הכנסת המרכזי והוותיק של שכונת נווה שאנן "בית האולפנה", ניקו שטפו ושיפצו אותו במשך שעות ארוכות.

גם את המקווה השרוף שעל יד בית הכנסת הם החלו לשפץ, אך נותרה לפניהם עבודה רבה.

במהלך ניקיון המקום מצאו הצעירים פריטים עתיקים רבים, כמו עצומה משנת 1996 על המצב הקשה בשכונה עם כניסתם של העובדים הזרים לשכונה, הזמנה לבר מצווה משנת 1972 וגזיר עיתון משנת 1945 המתאר: "משנהפך האזור למרכז עירוני ונבנו מסביב בתים רבים בצפיפות, רבו באי בית התפילה בחגים ומועדים עד שנעשה המקום צר בשבילם".

בהמשך העבודה חשפו חברי הצעירים מחדש את שמות המתפללים על הספסלים. החברים גם אספו את הגמרות והספרים שהיו זרוקים ברחבי בית הכנסת וסידרו אותם מחדש, לאחר שניקו אותם מאבק.

תוך כדי עבודה, הגיעה למקום חנה, מוותיקות השכונה. היא סיפרה לצעירים שבית הכנסת נוסד בתחילת המאה הקודמת והיה מפואר בעבר, וכמה קשה לה לראות את בית הכנסת עומד מוזנח ועזוב. הצעירים סיפרו לה על הפעילות ובתגובה התרגשה, "אני רואה שכבר תיקנתם את המנורות". עוד הוסיפה "זה שהתפללתם פה עכשיו מחזיר אותי שלושים שנה אחורה לימים המפוארים של בית הכנסת כשהילדים שלי עוד היו מתפללים כאן"

השלב הבא הוא מבצע התרמה גדול להשגת סכום של כשישים אלף שקלים לשיפוץ בית הכנסת. לאחר שישיגו את הכסף, יוכלו הצעירים לקנות חלונות חדשים ולתקן את הריהוט ושאר חלקי בית הכנסת. בכוונתם לאסוף את הסכום הדרוש תוך חודשים ספורים, והם בקשר עם גורמים שהביעו עניין לסייע ולהקים במקום מכינה קדם צבאית, לקיים שיעורי תורה קבועים, להביא קבוצות של בני נוער לשבתות חיזוק ובעתיד אף להביא גרעין משפחות לשכונה, נווה שאנן.

את פעילות ההנהגה הצעירה מלווה גם הגרעין התורני שקמים, שנמצא בשכונת שפירא הסמוכה. איתי גרנק מהגרעין אומר כי ״בית האולפנה - זוהי התחלה של מציאות חדשה בדרום תל אביב שבתי הכנסת שבים לחיים, בהמשך נמשיך לעוד בתי כנסת ושכונות בדרום תל אביב, אנו מתחילים מבצע התרמה גדול ונעודד את הציבור לבוא ולהשתקע בדרום תל אביב״

יעקב לנדוירט, רכז אזור מרכז של הנהגה הצעירה אומר, "בית הכנסת, הבית של כולנו, היה נטוש, מלא אבק וזבל מכל הבא ליד. אנחנו לקחנו את דרום תל אביב כפרויקט הגדול שלנו יחד עם שיקום בתי הכנסת. זאת הייתה ההתחלה. התחלנו חזק, ולאט לאט נגביר עוד את הפעילות פה בעיר. עכשיו בית הכנסת הזה נקי ומסודר, כמו שבית כנסת צריך להיראות".טוען....

(צילום: דניאל גבאי)