"התרסקו שתי משפחות"

אל"מ במילואים נרי ירקוני, טייס קרב וחוקר תאונות תעופה אמר הבוקר, "זה לא שמסוק התרסק - התרסקו שתי משפחות".

אורנית עצר , א' בניסן תשע"ג

נהרסו משפחות
נהרסו משפחות
פלאש 90

אלוף משנה במילואים נרי ירקוני, טייס קרב וחוקר תאונות תעופה, התייחס הבוקר לתאונה בה נהרגו שני טייסים, "זה לא שמסוק התרסק - התרסקו שתי משפחות", אמר בראיון לגלי צה"ל.

הוא ציין כי "בשעה שתיים בלילה הכל נראה שגרתי ושקט בלב מדינת ישראל, אך צריך לזכור שבשעות האלה טייסי חיל האוויר טסים בכל מיני מקומות, ורק מי שמכיר את הפרטים  ברור לו איזה אורח חיים זה".

ירקוני הסביר כי "כל טייס בחיל האוויר נמצא בתודעה מלאה שבכול רגע נתון הדבר הזה יכול לקרות לו או לחבריו, זה לא משהו שאמור להיות מאוד מפתיע, זה דבר מאוד מסוכן להיות טייס בחיל האוויר - גם באימונים".

"זה דבר לא קל עבור הטייסת ממנה יצאו הטייסים, אך המוכנות הנפשית נמצאת שם. אני יכולל להבטיח שביום שאחרי האבל הטייסת תחזור לפעול במלוא הכוח", הבהיר ירקוני.

על מה שגרם לתאונה אמר, "כחוקר תאונות אני יכול לומר שמהעובדה שמדובר בחלקים גדולים, וזה שהמסוק לא דלק בהתרסקותו תקל על מציאת סיבת ההתרסקות, כבר הצליחו בעבר לפענח תאונות שבהם המסוק היה במצב הרבה יותר קשה".

על ההחלטה לקרקע את המסוקים הסביר כי מקרקעים צי שלם של מטוסים רק כאשר יש חשד שמדובר בתקלה טכנית, "יש תאונות בהם מהרגע הראשון ברור שלא מדובר בתקלה טכנית", הסביר ירקוני, "כאשר יש סימני שאלה יש מקום לקרקע מערך שלם עד שהחשד מופרך".

לדבריו, "אם מדובר בתקלה טכנית, חייבים לקרקע מערך המסוקים מסוג זה כי התקלה יכולה לחזור, ותאונה נוספת בשל אותה תקלה היא דבר נורא".