לא תפתח חקירה בעניין התנהגות השוטרים בבחירות

מח"ש לא תחקור חשדות שעלו ביום הבחירות, לפיהן שיתפו חלק מהשוטרים פעולה עם זיופי בחירות בקלפיות במגזר הערבי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בניסן תשע"ג

לא תפתח חקירה בעניין התנהגות השוטרים בבחירות-ערוץ 7
שוטרים. אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) החליטה לא לפתוח בחקירה כנגד השוטרים בחשד לשיתוף פעולה עם זיופים במגזר הערבי ביום הבחירות.

זאת כשבועיים לאחר הגשת התלונה כנגדם ובלא שהמתלונן, שגיא קייזלר, מנכ"ל ועד מתיישבי שומרון, הוזמן לתת עדות במח"ש.

ביום הבחירות עצמו ארגן ועד מתיישבי שומרון מאות מתנדבים ששימשו כחברי ועדת קלפי ומשקיפים בקלפיות ברחבי המגזר הערבי על מנת לשמור על טוהר הבחירות. מעדויות הפעילים עלתה תמונה מדאיגה מאוד של רמאות וזיוף קולות, העלאה וירטואלית של אחוזי ההצבעה ואף ניסיון לשחד את המתנדבים על מנת ש'יעלימו עין' מהמעשים.

במכתב התלונה ששלח למח"ש לפני כשבועיים כתב קייזלר: "בשעה 21:00, שעה לפני סגירת הקלפיות, ניגש אלי סגן יו"ר ועדת הקלפי וביקש ש'נחלק את העוגה' בסוף יום ההצבעה. פניתי לאחד משני השוטרים שאבטחו את חמשת הקלפיות שהיו באותו מתחם בית ספר ועדכנתי אותו בפרטים. סיכמנו שב-22:00 הוא ייכנס לקלפי לזמן ספירת הקולות. כמה דקות לפני 22:00 השוטר נעלם".

קייזלר מסר כי "מדובר בהתנהגות שערורייתית של השוטרים ואני חושד בהם כי שיתפו פעולה עם הניסיון של חברי הקלפי לרמות ולזייף את תוצאות הבחירות בקלפי".

השבוע נשלח לקייזלר מכתב ממח"ש ובו נכתב כי הם הגיעו למסקנה כי "לא הונחה תשתית המלמדת על ביצוע העבירה" ובשל כך הוחלט שלא לפתוח בחקירה.

עם זאת, במח"ש לא מכחישים כי התלונה ראויה לטיפול מעמיק ולכן ציינו במכתבם כי הם העבירו את התלונה לבדיקה פנימית של המשטרה. "מהחומר הקיים בתיק נראה כי המסגרת המתאימה לבדיקת תלונתך הינה היחידה לתלונות הציבור במשטרת ישראל, ולשם אכן נעביר את התלונה".

"סגירת תיק החקירה בטרם החלה ולפני גביית עדויות מהמתלונן מעלה תהיות רבות", ציין קייזלר והוסיף כי הוא תוהה האם מערכת אכיפת החוק מבצעת את תפקידה כשהיא חוקרת את עצמה.