כיפה נוער שיער
כיפה נוער שיערצילום: פלאש 90

רבים וטובים חוששים שטיפול פסיכולוגי עלול "לקלקל" מבחינה דתית, ולכן חשוב להבהיר עקרונות בסיסיים בטיפול.

הטיפול הפסיכולוגי מבוסס על עקרונות של ניטרליות, אובייקטיביות ואנונימיות  של הפסיכולוג מצד אחד, ועל אמפתיה ותמיכה רגשית לכל אדם מצד שני. יחס זה מאפשר את הפתיחות וגילוי הלב המכסימלי הנדרש בטיפול בלי שהמטופל יחשוש לשיפוטיות של המטפל. כדי להבטיח פתיחות כזו, שהיא הכרחית לטיפול, הפסיכולוג מחויב לסודיות על בסיס האתיקה המקצועית המקובלת.

היום אנו מודעים לכך שאין ניטראליות ואובייקטיביות מוחלטת וגם הפסיכולוג הוא אדם עם ערכים, דעות ואמונות המשפיעות על תגובותיו הרגשיות כלפי המטופל. לכן הנושא הערכי אמור לעלות בטיפול, אך לא מתוך עמדה של מחנך, ולא כל שכן מעמדה של רב או פוסק הלכה.

המציאות שבה מטופלים מספרים בגילוי לב את חולשותיהם, חטאיהם בנושאים מוסריים ודתיים אין משמעותה שהפסיכולוג נותן להתנהגות כזו או אחרת לגיטימציה, בחדרי הטיפול אנו שומעים על התנהגויות קשות שלא על פי ההלכה אם בנושא שמירת שבת, יחסים בינו ובינה, נטיות הפוכות, אלימות וכד' ואין זה מתפקידו של הפסיכולוג להחזיר את המטופל בתשובה, כשם שאין זה מתפקידו לתת אישור להתנהגויות אלה.

תפקידו של המטפל הוא לשפר את המצב הרגשי של המטופל, את האיזון הנפשי ואת היכולת שלו לשלוט ברצונותיו ובמעשיו. מטופל שעובר תהליך כזה בהצלחה ממילא נפטר ברוב המקרים מההתנהגויות שסותרות את אמונתו וערכיו אולם אין זה מתפקידו של המטפל להטיף מוסר ולחנך בצורה ישירה- זהו תפקידם של המורים והרבנים.

פסיכולוגים אינם מחנכים ואינם רבנים, ואין להם הכשרה או מנדט כזה או אחר לפסוק הלכה, ולתת לגיטימציה או דה-לגיטימציה למטופלים. זה נכון הן לפסיכולוגים חילונים והן לדתיים, אך כאשר מדובר בחילונים לעתים מתוך אי הבנה, חוסר רגישות ודעות קדומות עלולות לצאת תקלות. 

לכן כאשר מדובר בציבור דתי יש יתרון בכך שהפסיכולוג בעצמו אדם דתי, זה יוצר יתר הבנה והתאמה בין המטפל והמטופל כאשר עולים נושאים כאלו. עצם היות המטפל דתי יוצרת הבנה מראש שהטיפול לא נותן לגיטימציה להתנהגות העוברת על ההלכה. מכון שילה קם על בסיס ההנחה שפסיכולוגים דתיים יבינו טוב יותר ובאופן רגיש ועמוק את המצוקות של המטופל הדתי. 

כאשר פונים אליו על רקע מצוקה קשה בשל פער בין ערכים והתנהגות בפועל, אנו מציעים פסיכותרפיה רגילה, במטרה לסייע להתמודד ולהקל על מצוקתם הרגשית. לתמוך ברצונם לשנות התנהגות, ולחזק את רוחם. אנו לא יכולים להבטיח שינוי התנהגות מלא, אך אנו מעודדים את המטופל לקחת אחריות על בחירתו והתנהגותו, תוך אמפטיה והבנה לקשייו.

לכן כאשר לא מדובר אך ורק בבעייה של התנהגות לא נאותה, ניתן להפנות לטיפול פסיכולוגי מתוך צפיות ריאליות שזה לא בא במקום החינוך הערכי בבית, ישיבה או בביה"ס, ועל המחנכים וההורים להיות עם על היד על הדופק בתחום הערכי, הן במהלך הטיפול ואחריו. אבל עצם היות המטפל דתי מבטיח לפחות שלא תהיה השפעה ערכית המנוגדת להלכה ולרוח היהדות, ניתן לקוות  שבזה תנוח דעתם של רבנים, מחנכים והורים.