יהיה גיוס המוני?
יהיה גיוס המוני?פלאש 90

עם חתימת ההסכם הקואלציוני נחשף המתווה המשותף שנקבע בסוגיית הגיוס לצה"ל ואשר החליף את מתווה "השוויון בנטל" עליו התעקשו לפיד ואנשיו במשך מרבית המו"מ הקואלציוני.

מאחורי הקלעים נוהל משא ומתן קשוח בין נציגי הבית היהודי, ובראשם היושב ראש נפתלי בנט, ח"כ אורי אריאל לצוותי המשא ומתן של יש עתיד והליכוד.

בין ההישגים אליהם הגיע הבית היהודי ניתן למנות כי לראשונה, מדינת ישראל הכירה בחשיבות לימוד התורה וכתבה בהגדרת התוכנית כי "מדינת ישראל מכירה בחשיבות ומרכזיות לימוד התורה כערך מרכזי במדינת ישראל", בניגוד ליחס שהיה ללומדי תורה כאל "סטודנטים מצטיינים".

הישג נוסף הוא שגיל הגיוס שונה לגיל 21 במקום תוכנית לפיד המקורית שבה גיל הגיוס היה 18 בלבד. בנוסף  בוטלה תוכנית לפיד לגיוס נשים כפי שהופיעה בתוכניתו.

נושא חשוב נוסף שעלה על הפרק עוד בתקופת הממשלה הקודמת וכעת ירד לחלוטין הוא שימוש בסנקציות פליליות על מי שלא ישרת, מה שהיה מוביל אלפים רבים אל בתי הכלא, אלא כעת יהיה מדובר בסנקציות כלכליות בלבד.

עוד נקבע, כפי שהבטיח בנט, כי מי שירצה להישאר וללמוד תורה לא יצטרך לעזוב את בית המדרש ובוודאי לא יהיה שימוש בכוח ובאכיפה כלפי לומדי התורה.

בנוסף, תהיה מכסת מתמידים שיזכו להטבות מיוחדות, כפי הנראה גדולה מאשר המכסה הקיימת כיום, ובניגוד לתוכנית לפיד המקורית של 400 תלמידים יהיו כעת 1800 מתמידים שיקבלו אף מלגה גדולה יותר מזו שהיתה עד היום. יש לציין כי אברכים מעל גיל 22 יקבלו פטור מיידי מהצבא בארבע השנים הקרובות, ותוכנית המתמידים תופעל רק בעוד ארבע שנים - בשנת 2017.

גם נושא ישיבות ההסדר יטופל במסגרת המתווה החדש ויחוקק בחוק שרות הביטחון. כמו כן יועבר חוק הישיבות הגבוהות. עוד בתוכנית מופיע הרחבת מספר הגדודים הקרבים של החרדים בצה"ל, וגולת הכותרת: הדבר יביא בסוף גם להורדת משך השרות לכלל המתגייסים.

מהבית היהודי נמסר: "הבטחנו כי נדאג לעולם התורה, במקביל לשאיפה להביא לערבות הדדית בעם ישראל, ועמדנו במילתנו. מעמד לימוד התורה יתחזק כעת, אבל בעזרת התוכנית המשותפת שגיבשנו נביא לערבות הדדית ושותפות בנטל בין כל חלקי החברה הישראלית. כפי שדאגנו לעולם התורה במשא ומתן הקואליציוני כך נדע לעשות זאת גם מתוך הממשלה"