איסוף קרבי בצה"ל
איסוף קרבי בצה"לדובר צה"ל

גיוס מרץ 2013 לצה"ל נמצא בעיצומו ובראיון לערוץ 7 מספר מפקד בית הספר לאיסוף קרבי, על המשימות העומדות לפתחם של החיילים ועל החיל הצעיר ביותר בצה"ל.

אל"מ עודד הלוי סיפר כי אמנם החיל הוקם רק לפני כשלוש שנים, "אבל האיסוף הקרבי נעוץ כבר מהקמת המדינה - משימוש באסטרונומים, משקפות ברובע של העיר העתיקה הנצוחה, דרך הסיורים בפלמ"ח ועד יחידות התצפית והאיסוף בכל האוגדות בצה"ל".

"איסוף המודיעין התמסד יותר בצה"ל בשנת 2000, אז הוקם זרוע יבשה והוקם חיל מודיעין השדה", סיפר הלוי, "והבינו בחשיבות של איגוד כל היחדיות שאוספות מודיעין לגוף אחד".

הלוי ציין כי בחיל יש רוח אחידה, גיבוש ומוטיביציה, "החיל שולט מאוד בתוצרים המבצעיים שלו. כל אירוע ובט"ש בגבולות המדינה וביו"ש. האיסוף הקרבי הוא העיניים הקדמיות של צה"ל".

הלוי סיפר כי בחיל ישנם שני מסלולי הכשרה, "יש את המסלול לצוותים הרגליים שמתמרנים ברגל בחשאיות. הם מאומנים למצוא את האויב, להסתוות, להכווין אש ועוד. חייל  של איסוף קרבי הוא בין החיילים הבודדים שכבר ברמת הפרט הוא לומד ניווטים וטופוגרפיה המסלול השני הוא עבור החיילים המיועדים לצוותים הרכובים".

"יש גם לוחמות איסוף העובדת בגבול מצרים ועוטף אילת. הן לא נופלות מאף לוחם".

לסיום אל"מ עודד הלוי העביר מסר לחיילים הטריים, "כל מי ששומע חדשות ומבין שהמצב מסביבנו לא יציב והמדינה עדיין צריכה צבא חזק שיגן על אזרחיה, מבין שחלק מיכולת זו זה למצוא את האויב לפני שהוא עובר את הגבולות ולחיילי האיסוף הקרבי הם מרכיב חשוב מאוד בדבר זה".

" זו זכות להיות חלק מהגנת המדינה בעקיר בימים אלה".