ח"כ פרוש וזמביש באירוע קביעת המזוזה
ח"כ פרוש וזמביש באירוע קביעת המזוזהגור דותן

לאחר שלושים שנה בהן לא נבנה בעמנואל שבשומרון מיזם בניה כלשהו נחנך ביום חמישי (14.3) מיזם הבנייה מחודש 'נופי שומרון'. באירוע השתתפו עשרות אורחים בהם ראש מועצת עמנואל הרב עזרא גרשי, ח"כ הרב מאיר פרוש, ח"כ ניסים זאב, מזכ"ל אמנה זאב (זמביש) חבר, יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה, יו"ר מועצת יש"ע לשעבר דני דיין, ראש מוצת קדומים חננאל דורני, הרב שמחה הכהן קוק רבה של רחובות, הרב יצחק הלוי רבה של קרני שומרון, הרב דוד דודקביץ רבה של יצהר, הרב דניאל שילה ונכבדים נוספים.

האירוע המרגש החל במעמד קביעת מזוזה באחד ממבני המגורים של הפרויקט המהווה פריצת דרך עבור עמנואל כולה. נכבדים מבין האורחים התכבדו לקבוע מזוזות במבנים שעד לפני שנים אחדות היו שלדי בנייה שהיוו כתם בליבה של עמנואל וכעת מסמנים את ראשית תנופת הבנייה המתחדשת במקום.

לאחר מעמד קביעת המזוזה עברו האורחים לאולם אירועים בו נישאו ברכות לעמנואל כולה ובפרט לקרן ידידי עמנואל בראשותו של הרב משה זינגר, הקרן העומדת מאחורי המיזם כולו.

ראשון המברכים היה הרב שמחה הכהן קוק, רבה של רחובות, שדיבר על האחדות האמיתית שבין התורה וארץ ישראל. עוד הדגיש הרב קוק בדבריו את חשיבות האמונה והדביקות דווקא כשקשה וזאת מתוך מילותיו של דוד המלך "ואמונתך בלילות" ואמר: "דווקא בלילה, כשיש חשיכה סביבנו, שודדים וגזלנים, דווקא אז יש לגלות את כוחה של אמונה".

לאחר דבריו של הרב קוק הוצג בפני האורחים סרטון שתיאר את עמנואל מימיה הראשונים ועד ימים אלה. הסרטון נפתח בתצלומים מרגשים מראשית בניית המקום וחנוכתו על ידי השרים דאז דוד לוי ואריק שרון. בהמשך תואר המשבר הקשה שפקד את המקום עם קריסתה הכלכלית של חברת הבנייה 'כוכב השומרון', קריסה שהובילה להשבתה מוחלטת של פיתוח העיר ובהמשך גם לנטישה של משפחות רבות. לכך הצטרפה גם מכת הטרור שהכה בתושבי העיר ההולכת ונבנית עד שנדמה היה כי היא נותרה חסרת סיכוי לשינוי ופיתוח.

הסרטון מתאר בהמשכו את התפנית הדרמטית שחלה עם כניסתה לתמונה של קרן ידידי עמנואל, קרן שהקימה בית מדרש חדש, הביאה למקום משפחות חדשות וצעירות, ובהמשך גם נכנסה בעובי הקורה ופתחה בהליכים לבנייה מחודשת של פרויקט הבניה שקפא לפני שנים רבות ולמעשה הקפיא את פיתוחה של עמנואל כולה. חנוכת הבתים החדשים ב'נופי עמנואל' המיזם המחודש הופך לאבן פינה עבור פיתוחה של עמנואל כפי שתיאר את הדברים בהמשך ראש המועצה, הרב עזרא גרשי, וכפי שהגדיר זאת בסרטון מזכ"ל אמנ,ה זאב חבר (זמביש).

לאחר הצגת הסרטון נשא דברי ברכה חבר הכנסת, הרב מאיר פורוש, שליווה את המיזם מראשיתו. הרב פרוש הזכיר את דמותו של משה רבנו כמודל למסירות נפש וממנה עבר לאישיותו המיוחדת של הרב משה זינגר, המנוע שמאחורי מיזם הבנייה. לדבריו אילולי מסירות הנפש של הרב זינגר לא ניתן היה למצוא את הפתרונות המשפטיים והמעשיים לבנייה כולה. "אם לא מקבלים את הדברים בקלות סימן שצריכים כאן מסירות נפש", אמר הרב פרוש והוסיף דברים על חשיבות קיום מצוות ולימוד תורה מתוך מסירות נפש.

לאחר דברים אלה עלה הרב זינגר עצמו ובדברים נרגשים סיפר על הקשיים שליוו את מיזם הבנייה מראשיתו. "עברנו שנים של דשדוש עד השלמת השלב הראשון ועד היום שבו אנחנו כבר יכולים לדבר על השלבים שמתוכננים בהמשך. יש תקווה לעתיד".

עוד אמר הרב זינגר כי "אדם רוכש את חוכמתו במהלך חייו למרות שלכאורה אם הייתה בו חכמה בתחילת חייו היו נמנעות ממנו טעויות. הרבה דברים לא היו נעשים אם היה לאדם הידע על הקושי שייתקל בהמשך. רק התמימות מביאה אותנו לכך שניכנס למהלכים מורכבים וקשים שכאלה. אם הייתי יודע אילו קשיים יעמדו בפני ספק גדול אם הייתי נכנס לכך. תמימות היא שהביאה לחשוב שאוכל להצליח במקום שבו אחרים נכשלו. כיום אני מודה גם על הקשיים וגם הלילות ללא שינה".

את דבריו חתם בדברי ברכה לעמנואל כולה שתזכה מכאן ואילך לברכה ושגשוג לאחר שנות הסבל שעברו על המקום, אמר והוסיף: "הקשיים הם קריאה לאדם להמשיך בכל הכוח, כוח האמונה והתפילה.

אותות הוקרה הוענקו במהלך האירוע לזאב (זמביש) חבר, ראש המועצה הרב עזרא גרשי, לח"כ הרב מאיר פרוש, לסמנכ"ל בנק מזרחי, ישראל אנגל, עו"ד אלקנה הולצר, שליווה את המיזם ופתר מעקשים משפטיים ואפשר את קידומו, לקבלן, אייל הנס, שהתמסר לפרויקט עד השלמתו ולאדריכל, ישראל  ויכלדר.

מנגד העניקו התושבים במבנים המחודשים גם הם אות הוקרה לרב זינגר עצמו על המפעל כולו, ואמרו: "אין לנו את הכלים והיכולת להודות לו".

בהמשך הערב נשא דברים גם חבר הכנסת, הרב ניסים זאב, שהדגיש את חשיבותה של האחדות כמנוף צמיחה ופיתוח עבור עמנואל כולה. "זו ההתעוררות מלמטה שמביאה התעוררות מלמעלה", אמר וציין כי "רבי משה פתח את שביל הזהב כדי שבהמשך ניתן יהיה לבנות את הפרויקט הבא ובו 160 יחידות דיור וכבר לדבר על הפרויקט שלאחריו עם 570 יחידות הדיור. לדברים אלה הוסיף תקווה שלא יחולו הקפאות בנייה מדיניות בעקבות ביקור הנשיא האמריקאי ושהממשלה החדשה תדע לבנות ולא להקפיא זה את כוונותיו של זה. "אני זוכר את ימי הייסורים של עמנואל, ימים שהסתיימו. כעת כוחנו באחדותנו", אמר הרב זאב.

עוד נשא דברים באירוע גם ראש מועצת עמנואל, הרב עזרא גרשי, שלצד הברכות תיאר את תכניות ההתפתחויות העתידיות למקום: "אחרי שלושים שנות גלות, שנים שבהן עמנואל הייתה בהקפאה עצמית, יש כאן שינוי שנובע מהאחדות. זהו ה'ברצונך העמדת להררי עוז' שמגיע לאחר ה'הסתרת בפניך הייתי נבהל'. ההר הזה הולך ונבנה ורואים את הניצנים, רואים את ההמשך. יש כבר 'קו כחול' ותב"עות מאושרות כולל אישורי שר ביטחון לבניית למעלה מ-500 יחידות דיור ועוד 170 יחידות דיור פרטיות שנמצאות בשלבים מתקדמים לפני היתרי בנייה".

הרב גרשי עצמו מספר כי לפני כשנתיים כשהגיע הרב זינגר עם תכניתו לחידוש הבנייה במבנים המוקפאים היה הוא עצמו סקפטי ולא האמין שהתכניות יצאו לפועל, "אבל לפתע החל ביקוש עז, החלה התעניינות. אם לא הייתי רואה את הדברים בעיני לא הייתי מאמין", חתם הרב גרשי את דבריו.

הרב שמחה קוק במעמד קביעת המזוזה: