עיזים
עיזיםפלאש 90

לנוכח מסכת גניבות הבקר התכופות של עדרי היהודים ביהודה ושומרון מוקם בימים אלה 'ארגון השומר ביו"ש'. אחד העומדים מאחורי המיזם, מאיר ברטלר, סיפר ביומן ערוץ 7 על המהלך והתכניות שמאחוריו.

שלטי הפרסום לארגון החדש מעוטרים בדמותו ההרואית של אלכסנדר זייד, ולדברי ברטלר אכן כפי שהיה לפני שבעים שנה גם כיום המאבק על הארץ כולל התמודדות בלתי פוסקת עם תופעת גניבות הבקר והחקלאות של ערביי הסביבה.

ברטלר מציין כי במרוצת החודשיים האחרונים נגנבו ביהודה ושומרון כאלף ראשי בקר, ומדובר בתופעה העלולה לחסל את הענף כולו, ענף המהווה חלק בלתי נפרד מההיאחזות המעשית של יהודים בשטחי יו"ש. "מעבר לכך שמדובר במכה למטה לחמן של משפחות יש לדברים חשיבות לאומית והמאבק הוא משימה לאומית", הוא מדגיש.

ברטלר מוסיף ומספר כי גם הערבים חשים שמדובר במאבק שהוא מעבר לעבירות רכוש ולשם גניבת הצאן מהעדרים היהודים משתמשים הגנבים בשיטות מתוחכמות ולעיתים הזויות. בין השאר הוא מספר כי כדי להתגנב לעדר התחפשו גנבי בקר לכבשים... ובמקרה אחר התחפשו לתאילנדים. באירוע נוסף השתמשו הגנבים בסנפלינג כדי להבריח את הצאן הנגנב... לטעמו הדברים מוכיחים כי עבור הגנבים הערבים מדובר בהרבה מעבר לגניבה, אלא בהבנה שמדובר במאבק עמוק על האחיזה בשטח. לשם כך חודרים הגנבים הערבים גם לישובים, חדירות המקבלות משמעות ביטחונית ישירה לחלוטין. בהקשר זה הוא מזכיר את החדירה לישוב נחליאל שעל מנת לבצעה ניתקו הגנבים את החשמל כדי שיוכלו לעבור את גדר הישוב, גנבו את העדר והחזירו לאחר מכן את החשמל.

כעת, כדי להתמודד עם התופעה מקימים ברטלר ואחרים את ארגון השומר יו"ש שאליו הם מזמינים צעירים ומבוגרים להתנדב לשמירה על העדרים.

הפעילות שינהל הארגון תהיה מתואמת עם מערכות הביטחון האזרחיות של כל ישוב וישוב ולדבריו כבר כעת קיים קשר של שיתוף פעולה פורה לפעילות.

במקביל לפעילות ארגון השומר מקיימים ברטלר ואנשיו מגביות מיוחדות לסיוע למשפחות שעדריהן נגנבו. ברטלר מזמין את הציבור להתגייס גם למשימה זו של תרומות לעמותת 'וירשתם אותה'. "מגדלי העדרים הם אנשים פרטיים שנמצאים במשימה לאומית וצריך להתגייס למענם", הוא אומר.