כיצד נכשיר את השיש לפסח?

הפרוייקט המשותף בין ערוץ 7 לאתר ישיבה. הפעם כתבו הרבנים על האופן בו ניתן להכשיר את השיש לפסח. פרק שלישי בסדרה.

ישי קרוב , י"ב בניסן תשע"ג

שיש
שיש
צילום: פלאש 90
ערוץ 7 ואתר ישיבה בפרוייקט משותף, בו נשאלים הרבנים על ההכנות וההכשרות לקראת פסח שיחול ביום שלישי הקרוב.

בפרק השלישי בסדרה אנו מביאים בפניכם את אופן הכשרת השיש.

רבה של קריית ארבע - חברון, הרב דב ליאור, כתב כי יש לערות על השיש (וכן לגבי הכיור) מים רותחים. ובכל זאת, יש להקפיד בימי הפסח, שלא להניח סירים רותחים על השיש, אלא בהפסק קרש או ציפוי נייר כסף.

רבה של רמת גן, הרב יעקב אריאל, כתב כי לספרדים די בעירוי רותחים ואילו האשכנזים מוסיפים גם ברזל מלובן.

הרב אריאל ציין כי ניתן להשתמש במגהץ חם המנותק מהחשמל יחד עם עירוי המים הרותחים מכלי ראשון. מי שמכשיר בצורה כזו, הדגיש הרב, עליו להיזהר מאוד מבחינה בטיחותית.

רבה של רמת גן הוסיף כי שיש שהוכשר כהלכה אינו זקוק לכיסוי נוסף. אך אם השיש לא הוכשר כדבעי, כגון: אשכנזים שלא השתמשו בברזל מלובן, נוהגים להוסיף כיסוי, כגון, נייר כסף עבה.

"נמצא, שאם מכסים בכיסוי טוב אין צורך להכשיר את השיש אלא די בניקוי יסודי. כך נוהגים לכתחילה גם בשולחנות שאי אפשר להכשירם ברותחים ולכן מכסים אותם לכל החג", ציין הרב אריאל. 

ראש מחלקת בתי מטבחיים, מאפיות וקונדיטורות ברבנות הראשית לישראל, הרב חגי בר גיורא, כתב כי יש לכסות את השיש לאחר הכשרתו ברותחים. כאשר הכיסוי אטום מספיק רק לנקות את השיש.

רב קהילה ברמת גן וראש בית המדרש של הרבנות הצבאית, הרב יצחק בן יוסף, כתב כי יש לנקות באופן יסודי, לערות מים רותחים על השיש לאחר שהוא נקי ונגוב ונוהגים לכסות.

לזמני החג, הלכות, שאלות ותשובות, ספרים, שיעורי וידאו באתר ישיבה לחצו כאן