נפטר הארכיאולוג דוד עמית

ד"ר דוד עמית, ארכיאולוג בכיר ברשות העתיקות ובעל עיטור המופת במלחמת יום הכיפורים, ממקימי בית-ספר שדה כפר-עציון.

חגי הוברמן , י"ב בניסן תשע"ג

נפטר הארכיאולוג דוד עמית -ערוץ 7
דוד עמית
בית ספר שדה כפר עציון

בקיבוץ כפר-עציון יובא מחר (ראשון) למנוחות הארכיאולוג ד"ר דוד עמית, ארכיאולוג בכיר ברשות העתיקות ומרצה לארכיאולוגיה במכון שכטר למדעי היהדות.

דוד עמית היה ממייסדי בית ספר שדה כפר עציון וניהל את בית הספר לאחר הקמתו. למרות שבשנים האחרונות התגורר בירושלים, ביקש להיקבר בכפר-עציון, קיבוץ בו חי שנים רבות, ואף שימש כמזכיר הקיבוץ לפני כ-30 שנה.

עמית ניהל עשרות חפירות ארכיאולוגיות וסקרים בהר חברון, במדבר יהודה, בירושלים, בשפלת לוד ועוד.

תחומי ההתמחות העיקריים שלו היו בתי כנסת קדומים, מקוואות טהרה מימי בית שני ותקופת המשנה והתלמוד, מפעלי מים ומתקני ייצור קדומים. הוא פירסם קרוב למאה מאמרים מדעיים, והיה שותף בעריכת מספר קבצים מדעיים העוסקים באמות המים הקדומות בארץ ישראל, בתי כנסת עתיקים, ירושלים בימי הבית הראשון, תקופת החשמונאים, מערות המפלט מימי בר-כוכבא.

בנוסף ערך וכתב מדריכי-טיול להר חברון, לגליל ולגולן, לרכס ארמון הנציב ולדגם ירושלים בימי בית שני במוזיאון ישראל. מדריכים אלה משלבים מידע ארכיאולוגי עם עיון במקורות הספרותיים הקדומים.

בתחילת דרכו היה דוד עמית אחד מהמדריכים הבכירים של בית ספר שדה כפר-עציון. במהלך תקופת עבודתו בבית ספר שדה חשף וחקר עשרות אתרים ארכיאולוגים באזור הר חברון אשר הפכו לנכס צאן ברזל של המדריכים וחובבי ידיעת הארץ.

במלחמת יום-הכיפורים קיבל עמית את עיטור המופת, על חלקו בקרב בעיר סואץ ביומה האחרון של המלחמה, 24 באוקטובר 1973. עמית, אז בדרגת סרן, שימש כמפקד מחלקה בקרבות העיר סואץ. לאחר שכל המפקדים הבכירים נפצעו, נטל סרן דוד עמית לידיו את הפיקוד על הכוח הנצור במשטרה שבעיר סואץ.

הוא ארגן את ההגנה כל היום, ופקד על חילוץ הכוח מהעיר סואץ בלילה, כשהוא מפנה את הנפגעים והנשק. בהודעה על העיטור נאמר כי "במעשיו אלה גילה אומץ-לב, תושייה וכושר מנהיגות למופת". את העיטור העניק לו, בחלוקת העיטורים שנה אחרי המלחמה, הרמטכ"ל דאז מוטה גור ז"ל.

עמית חיבר את הספר שראה אור בימים האחרונים 'רחוב בירושלים'.