כשג'ון קרי דרש טיפול לאסיר אדלשטיין

בפגישתם בבית הנשיא הציג יו"ר הכנסת מכתב סנאטורים עליו חתם ג'ון קרי לפני 26 שנים ובו ביקש מהסובייטים תנאי כליאה הוגנים לאדלשטיין

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ג

אדלשטיין, קרי והמכתב
אדלשטיין, קרי והמכתב
לשכת יו"ר הכנסת

דקות ספורות לפני הפרק הרשמי של הטקס הרשמי בבית הנשיא ביום חמישי התרש אירוע מרגש שחמק מעין התקשורת. היה זה כאשר יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הפתיע את מזכיר המדינה האמריקאי, ג׳ון קרי, והציג בפניו מכתב משנת 1987 עליו חתומים חברי קונגרס וסנאט אמריקאים, בהם גם קרי עצמו, בו דרשו טיפול ראוי עבור אדלשטיין בתקופה בה היה אסיר במחנה עבודות כפיה.

המכתב החתום על ידי קרי וחבריו נשלח על ידם לנשיא בריה״מ בעבר מיכאל גורבצ׳וב. במכתב, שנשלח באמצעות טלגרף, דרשו חברי הקונגרס מגורבצ׳וב לדאוג לטיפול הולם עבור אדלשטיין, שהיה באותם ימים במצב קריטי בעקבות פציעה קשה שחווה במסגרת עבודות הכפייה במחנה.

במהלך האירוע בבית הנשיא סיפר אדלשטיין את סיפורו של המכתב והגיש העתק של המכתב המקורי לקרי וחתם באנגלית: ״בהערכה רבה למאמציך מלפני 26 שנים״.

קרי שנרגש מאוד מן המחווה זכר את המכתב, ואמר "זה פשוט לא יאמן. אני זוכר שזה היה במהלך השנה השנייה שלי בסנאט ומספר חודשים אחר כך שוחררת. אני מודה לך על המתנה הנפלאה".

לאחר מכן קם מכיסאו והסתובב בין המוזמנים תוך שהוא מציג בפניהם את המכתב ומספר את הסיפור. בין המתעניינים היו: שר האוצר לפיד, שרת המשפטים לבני, שגריר ארה"ב בישראל, שפירו ושגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן שקרא את המכתב ואמר: "זה מצמרר לקרוא את זה". אדלשטיין וקרי קבעו להיפגש באחת מביקוריו הבאים של האחרון בארץ.

בלשכתו של יו"ר הכנסת מציינים כי קרי חתם על המכתב בדיוק 26 שנים לפני נחיתתו השבוע לביקור בישראל (18-19 למרץ).