האם תעלה מכירת כי"ל ל'פוטאש' את מחיר הפירות?

חשש מעליה במחירי הפירות והירקות בישראל כתוצאה ממיזוג בין כימיקלים לישראל לבין פוטאש השולטות בשוק הדשנים העולמי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ג

האם תעלה מכירת כי"ל ל'פוטאש' את מחיר הפירות?-ערוץ 7
הוזלו. ירקות ופירות
צילום: פלאש 90

מנכ"ל מועצת הצמחים, צבי אלון, פנה לראש הממשלה במכתב בו הוא מלין על העובדה כי מועצת הצמחים, הפועלת על-פי חוק להגנת האינטרסים של החקלאים בישראל, טרם הוזמנה להשמיע את התנגדותה הנחרצת למיזוג בין חברת פוטאש, יצרנית הדשנים הגדולה בעולם, לבין כימיקלים לישראל הפועלת כמונופול בתחומי דשני האשלג.

במכתב, שהופנה גם לשר האוצר החדש, יאיר לפיד, ולשר הכלכלה והמסחר החדש, נפתלי בנט, כמו גם לשר החקלאות, יאיר שמיר, ולשר האנרגיה והמים, סילבן שלום, מועלת דרישה לקבלת תשובות ברורות באשר לעתיד העסקה ולהבטחת זכותם של החקלאים להמשיך לצרוך את משאבי הטבע הללו, בכמויות ובמחירים סבירים.

החשש של מועצת הצמחים ושל החקלאים המיוצגים על-ידה הוא כי מיזוג בין כימיקלים לישראל לבין פוטאש – השולטות בשוק העולמי ובמחיר העולמי – יוביל להתייקרות נוספות של עלויות הייצור של פירות וירקות בישראל, עלויות הגבוהות ממילא גם בשל העלייה המשמעותית במחירי הדשנים בשנים האחרונות.  חשש זה מסתמך גם על תביעות שהוגשו כנגד פוטאש בארה"ב בעילה של תיאום מחירי דשנים, במסגרתן הסכימה פוטאש לשלם 43.75 מיליון דולר כדי להסדירן, וקביעות של בית-המשפט בארה"ב המתארות לכאורה את התנהלותה של פוטאש כהתנהלותו של קרטל.

במכתבו של מנכ"ל מועצת הצמחים, צבי אלון, מוסבר כי הזיכיון הבלעדי שניתן לכי"ל מהמדינה, יצר מציאות של היעדר תחרות בישראל בשוק הדשנים, ובשל חסמי יבוא גבוהים – חקלאי ישראל אינם מסוגלים לרכוש דשנים במחיר סביר או הוגן, לא בארץ ולא בחו"ל. היות שהשוק הישראלי קטן יחסית, והכמויות בישראל הינן שוליות לעומת הכמויות הנצרכות במדינות כסין והודו – הנחות מחירים ואבטחת אספקה שוטפת יינתנו למדינות הגדולות, וזאת על חשבון חקלאי ישראל.

"אוצרות הטבע דוגמת האשלג, פוספט וחומצה זרחתית שייכים לאזרחי מדינת ישראל ואין שום הגיון שלחקלאי ישראל כמו גם לאזרחי המדינה תהייה נחיתות בזמינות ובמחירים של משאבים אלה, מול היצוא של חברת כי"ל למדינות העולם. בתנאי המונופול, החקלאים וצרכני הפירות והירקות, זכאים לרכוש את דשני האשלג  הפוספסט והחומצה הזרחתית במחירי עלות מפוקחים, כפי שמקובל במדינות אחרות בעולם, ולא במאות אחוזים מעבר לכך!", כך לדברי אלון במכתבו.

במועצת הצמחים מסבירים את עיתוי שליחת המכתב בפרסומים שהיו לאחרונה בתקשורת הזרה על כך שפוטאש צפויה להגיש לממשלה החדשה הצעה משופרת לרכישת כי"ל בחודש הבא. במועצת הצמחים מתעקשים לקבל תשובות ברורות לשאלותיהם אודות המהלך ומבהירים כי יעמדו על כך שהממשלה לא תתקדם עם מכירת אוצרות הטבע של אזרחי ישראל, השווים מאות מיליארדי שקלים, מבלי לאפשר להם להביע את התנגדותם ולפעול להבטחת זכויות החקלאים.