מודיעין עילית. אילוסטרציה
מודיעין עילית. אילוסטרציה צילום: פלאש 90

עשרים שנה לאחר הקמת העיר מודיעין עילית, אושרה לראשונה תכנית מתאר לעיר על ידי המועצה העליונה לתכנון ובניה שעל ידי המנהל האזרחי.

תכנית המתאר תביא להתרחבות העיר והקמת שכונות נוספות של אלפי יחידות דיור, למתן זכויות בניה נוספות לבתי מגורים קיימים, ופתרון לבעיות תכנוניות וצרכים עירוניים שלא ניתן להם מענה בתכנון הראשוני להקמת העיר, כגון פתרונות תחבורה, מים, ביוב, ניקוז וכבישים.

כדי להוציא את התכנית מהכוח אל הפועל, גייס ראש העיר יעקב גוטרמן בשנים האחרונות תקציב בסך שמונה מיליון שקליםמשרדי הממשלה.

תכנית מתאר מקומית חלה על כל שטחה המוניציפאלי של העיר ומטרתה להתוות את מדיניות התכנון העירונית לטווח הארוך. התכנית קובעת את אופן פיתוח הקרקע, אילו אזורים ייועדו למגורים, לתעסוקה, למסחר, לשימושים ציבוריים או ליעודי קרקע אחרים, אילו מקומות ראוי לשמור ואילו מקומות ראוי לפתח, מהן ההוראות וההנחיות בהיבטים תחבורתיים, סביבתיים והיבטים רבים נוספים בעלי השפעה על הפיתוח הפיזי של העיר.

לתכנית המתאר השלכה גם על בעיות ניקוז הנחלים העוברים מסביב לעיר שלא נבדקו ובמרכזן הסדרת הצפת נחל דולב. במסגרת הכנת התכנית הושלמו הבדיקות הבאות: א. חקר כמות המים, בדיקות ומדידות הידרולוגיות. ב. תכנון הפתרון הראוי (מעבר – מובל מים ענק). ג. אישורים ותקצוב. ד. העבודות בשטח, אשר יחלו מיד לאחר חג הפסח.

כזכור, לפני כשנה וחצי, באחד הימים הגשומים, נסחפה הילדה יעל שפר וטבעה למוות בשל הצפות מים בעיר. לפני חודשים ספורים כמעט אירע מקרה דומה כשילד נסחף במים אך ניצל ברגע האחרון.

"כבר בשנה החולפת הוצף כל הכביש וניתק לחלוטין את תושבי גרין פארק משאר חלקי העיר", סיפר בשעתו אחד התושבים, "כשהיציאה מהשכונה התאפשרה אז רק בעזרת משאיות בעלות גלגלים גבוהים. למה כבר אז לא נלמדו הלקחים? מדוע לא הוסקו מסקנות בעקבות טרגדיה הכל כך קשה שספגה מודיעין עילית? מדוע התשתיות לא הוסדרו מאז?!".