האנדרטה שהרש"פ הסתירה מאובמה

מעט לפני ביקור אובמה החליפה הרש"פ אנדרטת אבן המעוצבת כמפת ישראל כולה תחת הכותרת 'פלשתין'. כך מונעים מבוכות מול הנשיא האמריקאי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בניסן תשע"ג

האנדרטה שהרש"פ הסתירה מאובמה-ערוץ 7
מסירים את האנדרטה הבעייתית
צילום מסך: 'מבט לתקשורת הפלשתינית'

כדי למנוע מעצמה מבוכה הסירה הרשות הפלשתינית אנדרטה המעוצבת כמפת ישראל כולה ועליה הכיתוב 'פלשתין', מעט לפני שעבר במקום נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. כך עולה מדיווח של ארגון 'מבט לתקשורת הפלשתינית'.

הארגון מדווח על ביקורת שהשמיעו בתקשורת הפלשתינית כמה מאנשי הרש"פ שהיו עדים להסרת אנדרטת האבן.

ב'מבט' מזכירים את דבריו לפני שנים אחדות של אובמה בועידת איפא"ק ולפיהם יש לראות כאיום של ממש על ביטחונה של ישראל את עצם קיומן של מפות המציירות את העולם כעולם ללא ישראל. הנשיא האמריקאי קבע אז כי לא יתפשר על ביטחון ישראל כל עוד ישנם מנהיגים פוליטיים וארגוני טרור המביעים מחויבות להשמדת ישראל ובמזרח התיכון יש מפות שאינן מכירות בקיומה של ישראל.

האנדרטה שהוסרה כדי למנוע מבוכה למנהיגי הרש"פ נבנתה בכיכר המרכזית בבית לחם לאחר ההצבעה באו"ם על שדרוג מעמדה של הרש"פ למעמד של מדינה לא חברה. שמה של האנדרטה הוא 'אנדרטת המדינה' וכאמור היא מוחקת לחלוטין את נוכחותה של ישראל.

החשש הפלשתיני היה שאובמה יראה את האנדרטה וידרוש תשובות. לשם כך היא הוחלפה באנדרטה המזכירה יונת שלום. אזרחים תושבי בית לחם שהבחינו בהסרת המונומנט הביעו זעם על הסרת האנדרטה המבטאת לטעמם את הנכבה ואת חלום השיבה הפלשתינית לערי וכפרי מוצאם.

ב'מבט' מציינים כי ההסבר הרשמי שנתנו אנשי עיריית בית לחם להסרת האנדרטה הוא שהיא זקוקה לשיפוץ והרחבה, ולטעמם אין כל קשר בין מועד הסרתה לעובדה שהדבר התרחש מעט לפני ביקורו של אובמה במקום. "האמריקאים לא יכתיבו לנו החלטות פלשתיניות פנימיות, והדבר ידוע גם להם עצמם", אומרים ברש"פ.

מסירים את האנדרטה הבעייתית. צילום מסך: 'מבט'