חגים - חגיגה לזוגיות!

במהלך החג יש ארוחות רבות, אורחים רבים ומריבות משפחתיות רבות... כיצד להפוך את החגים למנוף נוסף בקרבה, באהבה בזוגיות ובמשפחה.

אודליה מימון , ט"ז בניסן תשע"ג

ליל הסדר
ליל הסדר
צילום: פלאש 90

חוקרים רבים ניסו למצוא סיבות לתופעה המדאיגה, כי לאחר החגים מספר הזוגות המבקשים להתגרש, עולה. אולי זה קשור למריבות שבחגים? לאורחים הרבים שמגיעים? לארוחות הרבות שמבלים יחד?

הסיבה למען האמת, איננה חשובה כל כך, מה שחשוב יותר הוא כיצד להפוך את החגים למנוף נוסף בקרבה, באהבה בזוגיות ובמשפחה!

הזוגיות חשובה מכולם

לא פעם יוצא לשמוע על מריבות רבות שהתרחשו דווקא במהלך החג. האישה הרגישה שהגבר אינו מסייע, הגבר הרגיש שהאישה עסוקה עם האורחים ועצבנית עליו... ובכלל החמות עם הדודה, והסבתא עם הגיסה- חגיגה משפחתית שעולה לנו לעיתים במריבות שונות ומשונות.

עם כל זאת עיקרון אחד בסיסי אנו מוכרחים לזכור: הזוגיות- חשובה יותר מאלו.

לא משנה כמה אורחים באים, לא משנה אם העוף יצא טעים או מלוח מדי, הקשר עם בן או בת הזוגי יותר חשוב מהכל. לאורך החג קל מאוד להתבלבל ולהרגיש כי מה שחשוב עכשיו זה לפנק את האורחים, לבלות עם הנכדים, להצדיק את דעתה של הדודה, או לישון ולישון...

אך חשוב ועיקרי לא לשכוח, שגם בחג הזוגיות שלכם צריכה לקבל את תשומת הלב שלה.

אשתך למשל זקוקה להרגיש שאכפת לך ממנה, שהנך רגיש לצרכים שלה. שאתה דואג שתישן, שתאכל שתתפנק. בעלך, גם הוא זקוק שתחייכי אליו ולא רק לאחיין, שתשאלי מה שלומו ואיך ישן.

התודעה שצריכה ללוות אותנו במהלך החג היא- שלבן או בת זוגי יהיה חג נעים ושמח. וכאשר זו המחשבה שמלווה אותנו, הדרכים לבצע זאת למעשה הן רבות ומגוונות: לקנות מתנה אישית לפני החג, להרעיף במילים טובות, למצוא זמן "לברוח" מההמולה ולטייל קצת ביחד. לסייע זה לזו, ולהביע אכפתיות וחמימות. 

מעבר לכך, שמעתי מנשים רבות הטוענות ששולחן החג הוא מקור לדיונים וויכוחים בין המשתתפים הרבים. גם שם חשוב להתחשב האחד בשני ולהביע רגישות. אם בעלך למשל לא אוהב את הוויכוחים הללו, נסי לעצור אותם, או לפחות על תשתתפי בהם. או אם אשתך נפגעת כאשר אתה מצדיק ברבים את דעתה של הגיסה ולא את דעתה שלה, עדיף פשוט שלא תתערב בדיון מאשר שאשתך תעלב...

הרגישות בחגים היא גבוהה יותר, בכך אין ויכוח. אך דווקא עקב כך, כדאי למנף את הרגישות הזו לקרבה ולאכפתיות יתרה. כמו כן חשוב לדעת להבליג לפעמים, לסלוח, להביע סבלנות ולקחת את הדברים יותר בקלות.

כאשר זו הגישה וזה היחס- לא פלא שהחגים הופכים להיות חגיגה גדולה לזוגיות!

חג שמח!

אודליה מימון (MA), טיפול זוגי ואישי והנחיית קבוצות, מנהלת מרכז "אוצרות פנימיים". otsarpnimi@gmail.com