דורשת זכויות. זועבי
דורשת זכויות. זועביפלאש 90

חברת הכנסת חנין זועבי מתייחסת לאירועי "יום האדמה" ותוקפת את מדינת ישראל.

"יום האדמה איננו מאורע שאנחנו זוכרים. אלא הוא שם המאבק העיקרי בינינו לבין המדינה.ביום האדמה המדינה הצהירה במפורש שהפרויקט העיקרי שלה הוא יהוד האדמה, ובזה היא הציבה את עצמה כגוף עוין ואגרסיבי לילידים, האזרחים הפלסטינים, והיא כזאת עד עכשיו".

לדבריה, "המדינה לא התחילה במימוש עיקרון 'המדינה היהודית' ב-1976 אלא מאז קום המדינה, והיא ממשיכה בו עד יום זה. המדינה הפקיעה 86% מאדמות הערבים, שחיים כיום על 3% מאדמותיהם, והיא ממשיכה היום בהפקעת 800 אלף דונם בנגב, תוך כדי עקירת 30000 ילידים שהיו פה מלפני קום המדינה. לא רק גזענות אלא גם חוצפה, מהגרים באים ומבקשים מהילידים להוכיח את זיקתם למקום! ואם לא עושים זאת עוקרים אותם".

עוד הוסיפה זועבי כי "שנאה כלפי הילידים, ומלחמה בקיום שלהם, זהו עיקרון הפרויקט הציוני של 'המדינה היהודית'. את הערבים הם שונאים, אבל את אדמותיהם, את עדריהם, את סגנון בנית דירות קרקע, הם אוהבים. הם לוקחים מה שיש לנו, ומנסים להיפטר מאיתנו, אז דוחסים אותנו על מינימום קרקע. קולוניאליזם? ואף גרוע מזה".

זועבי סיימה את התקפותיה "המאבק על האדמה ימשיך להיות המאבק העיקרי בינינו לבין המדינה, שלא מפסיקה להיות עוינת ואגרסיבית כלפינו, ואין לי ספק שהוא המאבק שיצית את היחס המתוח ממילא".