ערבים מתפרעים
ערבים מתפרעים צילום: פלאש 90

העולים לבקר בהר הבית נחשפים שוב ושוב לתופעה שהחלה תופסת מקום במתחם ההר – קבוצת נשים מוסלמיות החוסמות את דרכם של היהודים בהר בפעילות הפגנתית פרובוקטיבית, וכל זאת אל מול תגובה רפה של המשטרה.

מיכאל פואה, איש 'מנהיגות יהודית', מספר לערוץ 7 על הביקור האחרון, ביום חמישי האחרון, ובו שוב חסמה קבוצת הפרובוקציה המוסלמית את דרכם של היהודים בהר.

פואה היה אחד המבקרים בקבוצה היהודית הראשונה שהגיעה לשערי הר הבית. הבידוק הרגיל הסתיים והקבוצה נכנסה סמוך לשעה 12:45 "ואז מקבלות את פנינו קבוצת פרובוקציה נשית. מדובר בתופעה חוזרת ונשנית", הוא מדגיש. "הן קוראות קריאות 'אללא אוכבר' ומקללות. המשכנו את הסיור עם תפילה בלב ובחלק המזרחי, שם יש רחבה שבסופה מדרגות שיורדות אל השביל המזרחי, היינו בתחילת הרחבה ופתאום אנחנו רואים קבוצה גדולה של נשים שישבו בצל לוקחות את הכיסאות ומהר מהר רצה ומתיישבת על המדרגות בצורה מופגנת כדי לחסום לנו את הדרך. הן משלבות ידיים כשבעיניהן אמירה ברורה 'מכאן לא תעברו'".

פואה ממשיך ומספר כי שוטרי ההר ביקשו מהקבוצה היהודית לעצור לרגע את התקדמותם, פנו לנשים וסייעו להן לפנות חלק מהכיסאות כדי לאפשר מעבר של היהודים ביניהן. פואה מדגיש שאינו יודע מה השוטרים סיכמו עם נשות הפרובוקציה המוסלמית, אך מעברם בין הנשים שהמשיכו לקלל ולחרף אותם התאפשר. לעומת זאת זמן קצר לאחר מכן התברר להם שמאותו רגע ואילך נסגר ההר לביקור יהודים.

פואה מדגיש בדבריו שמדובר בקבוצת נשים ידועה ומוכרת המתועדת ומצולמת בידי אנשי המשטרה. לדבריו גם הוא עצמו כבר מכיר כמה מהנשים הללו בפניהן.

כעת בכוונתו לפנות מיד לאחר החג למפקד ההר ולדרוש ממנו לבלום את הפרובוקציות המוסלמיות הללו. זאת בעיקר לנוכח מדיניות המשטרה הקשה כלפי יהודים החשודים כמתפללים במתחם ההר ומקבלים הרחקה משטרתית מההר לתקופה ארוכה של שנה ואף שנתיים. להערכתו בירור קל של הדברים יכול להוביל למסקנות לא רק באשר לנשים עצמן אלא גם לגבי מי שעומד מאחוריהן ומממן את פעעילותן.

עוד מוסיף פואה ומציין כי מדובר בנקודה במתחם ההר אליה לא התייחסו המוסלמים מזה שנים, אך לפני כחודשיים, כאשר הגיעו הוא ומבקרים נוספים למקום וקיבלו תדריך על האופן שבו היו בני ישראל עוברים בשער שבצידו זה של הר הבית וכיצד הייתה מתבצעת שריפת הפרה האדומה התייצבה מולם קבוצת נשים מוסלמיות שהחלה בזעקות ובגידופים, ומאז באופן קבוע מגיעה קבוצת הפרובוקציה כדי להפריע ולמנוע את הסיור היהודי בהר.