בני עקיבא ואריאל בדרך לאיחוד?

בועידת בני עקיבא אושרה ההצעה לבחון דרכים לאיחוד בין תנועות הנוער של הציונות הדתית. משהו חדש מתחיל גם בנוער.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' בניסן תשע"ג

בני עקיבא ואריאל בדרך לאיחוד?-ערוץ 7
מזכ"לי עזרא, אריאל ובני עקיבא
יוני קמפינסקי

בישיבת הגוש מתקיימת ועידת בני עקיבא הנערכת אחת לארבע שנים, ובשבוע שעבר עברה בוועידה החלטה ולפיה תבחן התנועה דרכים לאיחוד מחודש עם תנועת אריאל. שוחחנו עם שחר מסלטי, בוגר התנועה שיזם את המהלך והוביל להצבעה המשמעותית.

בראשית דבריו מזכיר מסלטי כי הפירוד החל לפני כשלושים שנה ונראה כי כעת הבשילה העת לבטל את המהלך שהוביל להקמתה של תנועה נפרדת ולאיחוד כוחות. מסלטי מזכיר כי הגורם לפירוד היה דרישתו של סניף 'בין החומות' למסגרות נפרדות לבנים ולבנות. התנועה סירבה והמהלך הוביל להקמתה של תנועת אריאל. מסלטי מציין כי סניף בין החומות חזר בינתיים לחיק תנועת בני עקיבא, אך תנועת אריאל כבר הוקמה.

ביום חמישי האחרון העלה מסלטי בועידת בני עקיבא הצעה הקוראת לאיחוד מחודש של התנועות. זאת לדבריו לנוכח הנכונות של התנועה להכיל אופי שונה של סניפים המבקשים הפרדה בין בנים לבנות כפי שקיים במספר סניפים ברחבי הארץ.

להצעתו אסף חתימות של חמישים צירי תנועה כמספר המתבקש להעלאת הצעה להצבעה, ובתום ההצבעה הוחלט כי התנועה תפעל למצוא את הדרכים לאיחוד כלל תנועות הנוער הציוניות דתיות. מסלטי מדגיש כי כוונתו הראשונית, כמו גם כוונתם של הפעילים הנוספים שחברו אליו להעלאת ההצעה, התמקדה דווקא בתנועת אריאל, אך הנהגת הועידה העדיפה להגדיר את ההצבעה כנוגעת לכלל תנועות הנוער הציוניות דתיות.

באשר לאופן בו הוא רואה את המהלך מתרחש בשטח אומר מסלטי כי איש לא חשב או חושב שתנועת אריאל תצטרך לוותר על ההפרדה, אלא שתיווצר מסגרת בתוך 'בני עקיבא' ובה יתאפשר לסניפים נפרדים להתקיים תחת המעטפת הכוללת של התנועה. "בעבר אמרו לסניף כזה שהוא לא יוכל להיות בתנועה. היום האופציה כבר קיימת. זה מתחיל, אבל לא מספיק".

לפי שעה לא קיבלו יוזמי המהלך את תגובת תנועת אריאל לרעיון, אך לדברי מסלטי כשהנושא רק החל לעלות ביררו עם בכירים באריאל מה תהיה התייחסותם למהלך שכזה, והתגובה הייתה שבהחלט יש על מה לדבר, כלשונו.

כעת מקווה מסלטי שיעלה בכוחו כמו גם בכוחם של אחרים למנף את המהלך מול בכירי התנועה. לשם כך הוא מתכוון לפעול מול צמרת התנועה ואנשי השטח שלה.