פחות רעש. לוחמי צה"ל
פחות רעש. לוחמי צה"לצילום: פלאש 90

בפיקוד המרכז מתכוונים להטמיע מאות אטמי אוזניים סלקטיביים, אשר מסוגלים לנטרל רעש סביבתי ולמקד את השמע לאנשים או למכשירי קשר.

האטמים החדישים עתידיים להגיע ליחידות המיוחדות דובדבן וימ"ס (יחידת מסתערבים) בגזרת איו"ש בתוך שלושה חודשים, כשהם מיועדים לפעילות מבצעית בלבד.

מעתה יוכלו הלוחמים להתנהל בפעילות מבצעית בצורה נוחה ויעילה יותר, בעזרת מאות אטמי האוזניים החדשים. האטמים מסוגלים להתממשק למכשיר קשר ולנטרל את הרעש הסביבתי, כאשר הרעש מגיע למעל 80 דציבלים - האטם חוסם את הרעש לחלוטין.

"כיום האטם היעיל ביותר שקיים אצל לוחמים הוא האוזניות המיוחדות אשר לא נוחות ללוחמים בעת פעילות", ציין ראש מדור אמצעי לחימה וטכנולוגיה בפיקוד המרכז, רס"ן יובל ירון. לדבריו, "האטמים החדשים, שהם נוחים במיוחד, עוזרים לשמור על שמיעת הלוחמים, אשר מסתערים ויורים וללא האטמים, עלולים לפגוע בשמיעה שלהם. בנוסף, אם הלוחמים משתמשים באטמים הקיימים אין להם יכולת לדבר ולשמוע תוך כדי עם חברי הצוות או המפקדים. על כן האטמים החדשים פותרים את הבעיה ומאפשרים לדבר אחד עם השני בלי בעיה".

אתר צה"ל דיווח כי האטמים מבוססים על טכנולוגיה מיוחדת של מיקרופונים בתוך האטם, אשר מתממשק למכשיר הקשר ומסוגלים לזהות קול פנימי, ובכך לאפשר דיבור. בנוסף, לאחר שינטרל את הרעש למעל 80 דציבלים, יוכל האטם במאית השנייה לאחר מכן להמשיך בפעילות ולהפוך לאטם רגיל. כיום האטמים נמצאים בתהליך רכש, לאחר התאמתם לצרכי צה"ל והפיקוד.

"מדובר במוצר מאוד נוח לחיילים, היכולים להשתמש בו מתחת לקסדה. הוא מיועד לפעילות כגון מארבים, ואף מאפשר להגביר רעש סביבתי נדרש, לפי צורך הלוחמים, וניתן לשליטה עצמית", סיפר רס"ן ירון.