המועמד לרב הראשי לישראל, הרב דוד סתיו, השתתף הערב (רביעי) בכנס רבני בית הלל, העוסק בדמותה של הרבנות בישראל.

הרב סתיו תקף בדבריו את המודל הקהילתי, שמציגה תנועת נאמני תורה ועבודה, שמשמעותו הפרטת הרבנות הראשית לרבני קהילות בערים השונות,שיקבלו שכר מטעם המדינה: "המודל הקהילתי, שמציגה תנועת נאמני תורה ועבודה, מהווה בעצם אישור לנישואין אזרחיים בישראל והוא בעייתי ביותר מבחינה זו. מימוש של המודל הזה מחסל את הנישואין הדתיים במדינת ישראל".

הרב סתיו ציין עוד, כי "אחד התפקידים של הרבנות הראשית היא להוות כתובת אמיתית לשיח רוחני אמיתי. לצערי, זה לא קיים היום ברבנות".

"כל נושא חברתי וכלכלי שעלה עד היום על סדר היום בחברה הישראלית – לא זכה לשום התייחסות והתמודדות ערכית של הרבנות. הרבנות צריכה לשמש קול של תורה וערכים. החברה הישראלית מחפשת סמל ייצוגי לתורה".

הרב סתיו סיפר כי בחודשים האחרונים הוא נפגש עם הרבה אנשים חילוניים, "אני לא זוכר שהחברה הישראלית עסקה אי פעם באינטנסיביות כזו בבחירת הרב הראשי, כמו בבחירות הללו. הציבור החילוני מחפש את קול הרבנות הציונית, הקשובה. יהדותה של מדינת ישראל והחברה הישראלית הוא נושא שקשור ושייך לכולם".

"גם אדם חילוני רוצה זיקה ליהדות. גם אדם חילוני היה רוצה שהילד שלו יתחתן עם יהודי או יהודיה".

רבנות הראשית יש פוטנציאל אדיר לקרב את האנשים – ויש לה פוטנציאל אדיר לעשות את ההיפך הגמור. אם היינו מקימים לשכת רישום לנישואין באוניברסיטת תל אביב, אם היינו יוצרים מפגשים של צעירים בעקביות עם המערכת – הכל היה נראה אחרת. התהליך היום מסורבל ולא ידידותי. אם מייצרים תחרות בתוך המערכת – זה יועיל למערכת. הרבנות המקומית תיאלץ לשפר את השירותים שלה, אם ייפתחו אזורי הרישום".

הרב סתיו ציין בדבריו, כי הקשיים הגדולים ביותר אותם הוא חווה במסגרת המרוץ לתפקיד הרב הראשי, הם דווקא מתוך העולם הדתי הלאומי החרדל"י, לדבריו משום שזה מאבק על החברה הישראלית ולהיכן היא הולכת.

הרב סתיו סיים את דבריו ואמר, כי "הרבנים צריכים להתמודד עם קשיים ולתת פתרונות. אנחנו צריכים להביא מנהיגות רבנית ורוחנית, אחרת ניכנע לעסקנים חרדיים, שמבקשים לקבע את ההלכה בעולם של פוליטיקה ואינטרסים. כולנו צריכים להיות שותפים למערכה הזו, לכינונה של רבנות ראשית ממלכתית קשובה".