שליט קוריאה
שליט קוריאה AFP

צפון קוריאה שיגרה אמש איום לפיו הצבא קיבל הוראה להתאמן על תקיפת מתקני ארה"ב בנשק גרעיני.

בראיון לערוץ 7 סיפר מי שהיה שגריר ישראל בדרום קוריאה, אשר נעים, כי אין חשש מתקיפה צפון קוריאנית כנגד ארה"ב וכי כל האיומים נובעים ממצבה הגרוע של המדינה.

"המצב של צפון קוריאה גרוע מאוד מבחינה כלכלית", סיפר נעים, "סין כבר לא כל כך שומרת על הממשל הצפון קוריאני כפי שהיה בעבר ואף יש לסינים ביקורת על שלטון קים".

נעים הדגיש כי שליט צפון קוריאה מיואש מהמצב במדינתו וכתוצאה מכך, "הוא מגיב בצורה כזו".

נעים הסביר כי המצב הכלכלי קשה מאוד ואם ההכנסה לנפש בדרום קוריאה עומדת על 35 אלף דולר, בשכנה הצפונית עומדת ההכנסה על 2,000 דולר, "וגם זה בקושי, כי השלטון נשען על הצבא ואין להם מטבע זר שהם יכולים לממש ולקנות את הדברים הבסיסיים של המדינה".

שגריר ישראל לשעבר בדרום קוריאה הסביר כי בעקבות הלחץ הגדול של אזרחי המדינה, מפנה הממשל הצפוני את הקיטור של האזרחים כלפי ארצות הברית, "זה כמו שאדם אומר 'תחזיקו אותי', הוא מקווה שהמדינות יתנו לו תמיכה כספית ואני בטוח שמישהו יבוא ויתן לו סכום כסף".

"הם לא יתקפו את ארה"ב", קובע נעים, "כי חוץ  מנשק אין למדינה הזו כלום ובשעת מלחמה לא יהיה לה אפשרות אפילו להאכיל את החיילים שלה".

את הודעת ארה"ב כי יש לקחת את האיום באופן רציני מסביר נעים כי "לו הייתי אמריקה הייתי מייחס רצינות למי שרוצה לקפוץ מהגג עד שהוא יחזור לשכל הישר. ארה"ב לא יכולה לפעול בצורה שתסכן את האזרחים האמריקנים". עם זאת הדגיש נעים כי לקוריאה הצפונית אין נשק נגד ארה"ב.