"רצועת עזה תמשיך להיות עוינת"

שר הביטחון בוגי יעלון מינה באופן רשמי את האלוף סמי תורג'מן למפקד פיקוד הדרום. "החמאס הוא האחראי. לא נאפשר מציאות של טפטוף".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשע"ג

"רצועת עזה תמשיך להיות עוינת"-ערוץ 7
טקס חילופי המפקדים, היום
פלאש 90

האלוף שלמה (סמי) תורג'מן מונה (חמישי) למפקד ה-34 של פיקוד הדרום.

שר הביטחון השתתף בטקס המינוי הרשמי יחד עם הרמטכ"ל בני גנץ, ובירך את האלוף רוסו על סיום שלושים וחמש שנות שירות צבאי. "נהניתי לראות שהצלחת להביא לתפקיד מפקד פיקוד הדרום את השכל הישר שלך, את התבונה שלך ואת הניסיון המבצעי הרב שלך.

"כמובן שראיתי את זה בציר של ניהול מבצע 'עמוד ענן', מבצע שבמובנים רבים יש הרבה מה ללמוד ממנו איך בהפעלת כוח נכונה ובמיצוי כוח נכון מגיעים בסוף להפסקת אש שהיא טובה מכל האחרות, גם אם היא לא מוחלטת כפי שאנו עדים לראות בימים האחרונים. מהבחינה הזו אפשר להסתכל על זה כהישג שלך", אמר יעלון.

שר הביטחון פנה לאלוף הנכנס, "סמי, רצועת עזה לובשת צורה, פושטת צורה, לא יציבה, והיא תמשיך להיות עוינת בעתיד הקרוב. כמובן שהחמאס הוא האחראי ואליו צריך לכוון, ואל לנו לאפשר מציאות של טפטוף. אני מאחל לעצמנו ולך שתשכיל להרתיע את הצד השני ושלא נצטרך להכריעו. אני סמוך ובטוח שהפקידו בידך את המשימה הזו מתוך הערכה ליכולותיך ולניסיון שצברת, ולמילוי המשימה תקבל גיבוי מהמטה הכללי ומהדרג המדיני". 

הרמטכ"ל הודה לשניים על עשייתם הרבה לטובת ביטחון ישראל, "אני בטוח בכך שתמשיכו לבצע את תפקידכם נאמנה, לשמור על דריכות ועל מוכנות גבוהה. אנו מצפים מכם להוסיף ולבצע את הפעילות השוטפת לאור ערכי המקצועיות, החתירה לניצחון ומוסר הלחימה. בהנהגתו של סמי והודות למאמצים שלכם הפיקוד ימשיך להציב מענה תקיף וחומת מגן איתנה מול מגוון האיומים.

"טל, בפני האתגרים הללו סללת את דרכו של הפיקוד וניווטת אותו במומחיות כפי שיודע רק בעל כישרון ניווט כשלך. המקצועיות הבלתי מתפשרת שלך, סימון המטרה והחתירה אליה ניכרו בכל צעד ושעל בדרכך זו", דברי גנץ.

המפקד היוצא, רוסו, הודה לכולם על הזכות לשרת בתפקיד החשוב כמפקד פיקוד הדרום, "הייתה לי הזכות להיות בתפקיד מרכזי בחזית הלחימה בכל עימות- ממפקד פלוגה במלחמת לבנון הראשונה ועד מבצע 'עמוד ענן' כמפקד פיקוד. בכל אלה הובלתי כאשר לנגד עיני שליחות, פתיחות וטיפוח האדם. ראיתי את לוחמי צה"ל ומפקדיו בסדיר ובמילואים, ביבשה באוויר ובים אשר יוצרים במקצועיות, במחויבות ובנכונות להקרבה את חוסנו של צה"ל- חוסנה של מדינת ישראל".

המפקד הנכנס, תורג'מן, אמר כי "השנים האחרונות ואף הימים האחרונים לימדו אותנו על רגישותה הגבוהה של הזירה הדרומית והשפעתה על הביטחון ותחושת הביטחון לחלקים נרחבים בארץ. התבוננות מהירה סביבנו מגלה איומים חדשים וישנים קרובים ורחוקים אשר מציבים לפנינו מציאות מורכבת ורגישה. מציאות זו ממחישה לנו את המחויבות שלנו להצלחה במשימה החשובה- ביטחון לתושבי הדרום".

האלוף תורג'מן (יליד 1964) התגייס לחיל השריון וביצע שורת תפקידים, החל ממפקד מחלקה ועד לתפקיד מפקד גדוד. בהמשך כיהן תורג'מן כמפקד חטיבת השריון במילואים, מפקד חטיבת 'בני אור' ועוצבת 'כפיר', ראש חטיבת המבצעים במטה הכללי ומפקד זרוע היבשה. האלוף תורג'מן הינו בוגר תואר ראשון בחוג המשולב למדעי החברה ובוגר תואר שני במנהל עסקים. נשוי ואב ל-5 ילדים.