כחמישים אלף מיהודי גטו ורשה ירדו אל מתחת לאדמה, אל התעלות, הבונקרים ומרתפים ומשם ניהלו את המשך המאבק בנאצים, גם לאחר השבוע בו הוכנע המרד הגדול בגטו.

על סיפורו זה הפחות ידוע של מרד גטו ורשה מספר ביומן ערוץ 7 אריאל בריח, מנכ"ל 'בית העדות' שבקיבוץ ניר גלים.

בניר גלים יתקיים הערב טקס יום הזיכרון המיוחד אליו יגיעו כמדי שנה כאלפיים איש. השנה ייוחד הטקס לסיפורו של המרד שנוהל מתחת לפני השטח, כפשוטו.

בריח מספר כי במלאת שבעים שנה למרד גטו ורשה החליטו הוא ואנשיו לייחד את הטקס למרד, אך לאתר בו את הנקודה הפחות ידוע ולהאירה אליה את הזרקור הציבורי. זאת לצד הסיפורים המוכרים יותר של המרד בניצוחו של מרדכי אנילביץ' וסיפורם של אנשי אצ"י היוצא לאור בשנים האחרונות בידיו של הפרופ' משה ארנס.

בריח מספר כי בעוד המאבק האקטיבי נוהל בידי כשבע מאות לוחמים בגטו ורשה, מאבק שהוכנע בתוך זמן קצר, הרי שמסמכים ויומנים של הגרמנים מלמדים על קרב ארוך ועיקש יותר שנמשך במשך כחודש וחצי. בירור מאוחד מגלה כי כחמישים אלף מיהודי הגטו ירדו אל מתחת לאדמה, אל הבונקרים, תעלות הביוב והמרתפים ומשם ניהלו את חייהם היהודיים תוך כדי שהם גם יוצאים למאבק אקטיבי בגרמנים ששלטו אז בחלקו העליון של המחנה.

במהלך הטקס הערב יוצגו גם מסמכי הגרמנים וגם עדויות מאותם ימי מאבק שקט ולא ידוע.

בשיחה עם בריח עלתה גם סוגיית הסיורים שמקיים בית העדות ברחבי הארץ, סיורי 'משואה לתקומה, סיורים המאפשרים לכלל בני הנוער בישראל, גם אלה מעוטי היכולת להשתתף בהם, שלא כבמסעות השורשים לפולין.

בריח אינו שולל או ממעט בחשיבותם של המסעות לפולין ועם זאת מדגיש את ייחודם של המסעות שהוא מארגן בשמונה השנים האחרונות. לדבריו אל לנו לשכוח כי כשמונים אחוזים מכלל בני הנוער הישראלי לא מגיעים לפולין ועבורם המסע בן ארבעת הימים מהווה מענה ראוי ומקיף.

במהלך המסע נפגשים בני הנוער עם ניצולים וסיפוריהם, רואים הצגות ומקיימים דיונים סביב פנים שונים של היבטי השואה ובמקביל מדגישים גם את התקומה החל מפרשת ההעפלה אליה הם מתוודעים הצעירים במחנה המעצר בעתלית דרך סיור רגלי בהר הכרמל והיכרות עם הסליק ביגור ואף היכרות עם היכל העצמאות בתל אביב, אתר כמעט בלתי ידוע לעוברים לידו בתל אביב.

עם זאת לדבריו המשובים שהציגו הצעירים המשתתפים בסיורים העלו כי גולת הכותרת של הסיורים היא המפגש עם ניצולי השואה המספרים על התמודדותם בתקופת השואה ועל חלקם בבניית הארץ והמדינה מיד לאחריה. בריח מזכיר כי כחמישים אחוז מלוחמי תש"ח היו ניצולי שואה שהגיעו מהריסות אירופה לנשיאה בנשק והמלחמה על עצמאותו של העם היהודי.