ביהמ"ש: רסוס גרפיטי לאומני איננו 'תג מחיר'

בהחלטה יוצאת דופן קבעה שופטת בימ"ש השלום בירושלים, חגית מאק-קלמנוביץ', כי ריסוס כתובת גרפיטי איננו מוגדר כפעולת 'תג-מחיר'.

תגיות: תג מחיר
עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשע"ג

ביהמ"ש: רסוס גרפיטי לאומני איננו 'תג מחיר'-ערוץ 7
תג מחיר
פלאש 90

בהחלטה תקדימית קבעה היום השופטת חגית מאק-קלמנוביץ' כי ריסוס כתובת גרפיטי איננו מוגדר כפעולת 'תג מחיר' וליכך לא מהווה עילה להחזקה במעצר.

השופטת הורתה לשחרר נער בן 18, תושב היישוב מעלה לבונה, לאחר שנעצר הבוקר והמשטרה דרשה להאריך את מעצרו ב-5 ימים. ב'חננו' מברכים על ההחלטה החשובה ומקווים שזה סימן להתפכחות המערכת.
 
הבוקר נעצר נער בן 18 תושב היישוב מעלה לבונה שבצפון בנימין. הנער נעצר בביתו ונלקח לתחנת המשטרה ימ"ר ש"י במעלה אדומים. בחקירתו נאמר לו כי הוא חשוד בריסוס כתובת גרפיטי על מבנה של ערבים באזור בו הוא מתגורר. בנוסף, בחדרו של הנער נמצאו כדורי רובה

תלויים על הקיר ששמשו לדבריו לקישוט. בעקבות כך, הואשם הנער גם באחזקת תחמושת. הנער שיתף פעולה באופן מלא בחקירתו והכחיש את המיוחס לו.
 
בהמשך היום הובא הנער לבימ"ש השלום בירושלים, שם דרשה המשטרה להאריך את מעצרו בחמישה ימים לצורך ביצוע פעולות חקירה. בחקירתו הודה נציג המשטרה לעו"ד דוד הלוי מ'חננו', כי המעשה המדובר התבצע לפני מספר חודשים וכי החזקת התחמושת לא היתה העילה לחיפוש או למעצר.

למרות סרובו של נציג המשטרה לפרט מה החשד הפרטי נגד הנער, ציינה זאת השופטת מאק-קלמנוביץ' בהחלטתה. לדבריה מדובר בריסוס כתובת הגרפיטי 'מוות-לערבים' בתוספת מילים היכולות להתפרש כאיום. לגבי התחמושת, כתבה השופטת כי גם אם מדובר במעשה פסול, הרי שאין בו משום עבירה על החוק.
 
על החשד לרסוס כתובות תג מחיר כתבה השופטת "אני סבורה כי על אף שמדובר בעבירה שיש בה צדדים בלתי מוסריים מכוערים, עדיין קיים מרחק בין מעשים אלו, הראויים לכל גינוי, לבין עילת מעצר.

בבקשת המעצר נכתב כי המשיב 'חשוד בביצוע פעולות תג מחיר'. בחומר שהוצג לא מצאתי דבר הנוגע לפעולות תג מחיר מלבד ריסוס כתובות וגרפיטי. בנסיבות כאלה כאשר אין מדובר ולו בקצה קצה של מעורבות שיש בהם אלימות או מסוכנות מעבר לריסוס כתובות, אני סבורה שאין עילה לעצור את המשיב".

בהמשך דחתה השופטת את בקשת המשטרה לעכב את ביצוע ההחלטה עד להגשת ערר. לדבריה, על אף שהדרישה לעיכוב ביצוע בד"כ מתקבלת בביהמ"ש, הפעם מדובר במקרה חריג.
 
בעמותת 'חננו' מברכים על ההחלטה ומקווים כי מדובר בסנונית ראשונה שתבשר על השבת השפיות למערכת האכיפה. עו"ד דוד הלוי אמר  "זה זמן רב שמשטרת ישראל התרגלה והרגילה את הציבור לכך שכל גרפיטי הופך להיות מיד אירוע המכונה 'תג מחיר' המצדיק מעצר, בית המשפט בהחלטתו היום העמיד את הדברים, ובצדק, בפרופורציות המתאימות תוך קביעה כי לא כל גרפיטי הוא תג מחיר וכי קיים מרחק בין מעשה כזה לבין עילת מעצר. שחרורו של מרשי מדבר בעד עצמו."