לדאוג לרווחת הניצולים. פירון
לדאוג לרווחת הניצולים. פירוןפלאש 90

השדולה למען ניצולי השואה בכנסת התכנסה היום (שני) על רקע ציון יום השואה.

בכנס נכחו יו"ר השדולה למען ניצולי השואה, ח"כ יפעת קריב, אלעזר שטרן ודב חנין. בנוסף, נשאו דברים יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שר הרווחה מאיר כהן, שר החינוך הרב שי פירון, השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך וסגן שר האוצר מיקי לוי.

בכנס השתתפו חברי כנסת רבים, נציגי הארגונים העוסקים בניצולי השואה, ניצולי שואה רבים ובני נוער.

במהלך הדיון העלו המשתתפים את המשימות האופרטיביות בהן תעסוק השדולה. בנוסף, שמעו חברי השדולה את הניצולים והארגונים העוסקים בנושא שהעלו בפניהם א המצוקות והבעיות עמם מתמודדים הניצולים ביום היום. כמו כן, בני נוער סיפרו על חוויתם מהמסע לפולין. ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), יו"ר השדולה, אמר כי "התיקון שאנו עדים לו בימים האחרונים, בהעלאת היחס לניצולי השואה לראש סדר היום הציבורי ובהשבת הכספים לאוכלוסיית ניצולי השואה מוכיח שכולנו דור שני. כולי תקווה שתיקון זה ימשך במגמה זו גם בשאר ימות השנה. וזה האתגר של כולנו יחד".

ח"כ יפעת קריב (יש עתיד) יו"ר השדולה, אמרה כי "מדינת ישראל מחויבת לדאוג לניצולי השואה המעטים שעוד חיים בקרבנו ולאפשר להם קיום בכבוד ורווחה. אנחנו מחויבים לעשות הכול על מנת לזרז את הטיפול בהם על ידי הרשויות הרלוונטיות, לדאוג לכך שזכויותיהם ימוצו עד האחרונה שבהן. זוהי חובתנו המוסרית לדאוג שלא יהיה במדינת ישראל ניצול שואה אחד או אחת שלא זוכים לחיות את חייהם בצורה הראויה והמיטבית ביותר. זאת המשימה שלקחתי על עצמי, זאת המשימה שלנו כשדולה למען ניצולי השואה וזאת המשימה שלנו כמדינה".ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר השדולה, אמר כי "יום השואה איננו רק יום זיכרון אלא גם יום של מחויבות. זו מחויבות למאבק נגד זוועות הפשיזם והגזענות ונגד כל אלה המשכיחים והמכחישים אותן. וזו גם מחויבות לניצולי השואה, שהחברה הישראלית חייבת להם חוב מוסרי ואנושי עצום. כשדולה פרלמנטרית נהיה נפעל לקדם תכנית מעשית של התגברות על המצוקות, המכשלות והעיוותים מהם סובלים, למרבית הבושה, ניצולים רבים עד היום".

שר החינוך, הרב שי פירון, הדגיש כי "אי אפשר לציין את יום השואה מבלי להזכיר את העוול הנורא, היומיומי, בהתייחסות שלנו לניצולי השואה החיים בתוכנו. גם אתם, צעירים וצעירות, צריכים להיות להם לפה. בשנים שנותרו, עלינו לדאוג לניצולים לחיים של רווחה מקסימלית. האחריות המוטלת על בני הנוער היא להמשיך ולספר את סיפורם של הניצולים ולהפוך אותם למורשת. בני הנוער החוזרים מהמסע לפולין צריכים לדאוג לכך שישראל תהיה אחרת. המרד שלכם, הוא במוסכמות הישנות, בתובנות מחשבתיות שפג תוקפן.

אל תוותרו על החובה שלכם להיות שותפים בכינונה של חברה ישראלית טובה יותר".

סגן שר האוצר, מיקי לוי, הזכיר כי "לניצולי השואה זכות גדולה בתקומתה של מדינת ישראל. חובתנו לדאוג לרווחתם של הניצולים ולאפשר להם חיים בכבוד. ההחלטה הראשונה שקיבל שר האוצר עם כניסתו לתפקיד היתה תוספת מיידית של 50 מליון ש"ח כדי שהקרן לרווחת ניצולי השואה תוכל להמשיך בתפקודה. כמו כן, שר האוצר סיכם אתמול עם ראש הממשלה על תכנית רב שנתית במסגרתה יוקצאו 400 מליון שקל נוספים לתקציב הקבוע של 3 מליארד שקלים. התכנית הינה תכנית רב שנתית עד שנת 2017 כדי לאפשר שירותים נוספים לרווחתם של ניצולי השואה".