בית המשפט: עופר גמליאל לא ישוחרר

ביהמ"ש קיבל את ערעורה של המדינה שדרשה שלא לנכות שליש ממאסרו של עופר גמליאל. חננו: ההחלטה מוטעית, נעתור לעליון.

אורנית עצר , כ"ט בניסן תשע"ג

עופר גמליאל מלווה בשוטרים
עופר גמליאל מלווה בשוטרים
צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל את ערעורה של המדינה והחליט כי עופר גמליאל ממחתרת בית עין לא ישוחרר ממאסרו בניכוי שליש.

חודשיים לאחר שהוחלט ע"י וועדת הקיצורים של השב"ס כי גמליאל ישוחרר ממאסרו בקיצור שליש לאחר 10 שנות מאסר, וחודש לאחר הדיון בביהמ"ש המחוזי בנוגע לערעורה של המדינה על ההחלטה, מסר היום ביהמ"ש את החלטתו בדבר הערעור.

בהחלטה קבעו השופטים כי גמליאל לא ישוחרר כיוון שלא עבר הליך טיפולי מספק במהלך שהותו בכלא. עוד אמרו כי לאחר הליך זה יובא שנית בפני וועדת השחרורים של השב"ס. בעמותת 'חננו' מתכוונים לעתור לביהמ"ש העליון נגד ההחלטה.
 
גמליאל יושב במאסר כבר למעלה מ-10 שנים לאחר שנגזרו עליו 15 שנות מאסר על חלקו ב'מחתרת בת עין'.
 
לפני 15 שנה נעצרו עופר ומספר יהודים נוספים בחשד כי תכננו פיצוץ ראווה ביציאה מבי"ס ערבי לבנות במזרח ירושלים כנקמה על הטבח שהתבצע ביישוב אדורה בדרום הר חברון בו נרצחו ארבעה יהודים, בין הנרצחים הייתה הילדה בת ה-5 דניאל שפי. גמליאל וחבריו נעצרו וחלקם נשפט לתקופת מאסר ממושכת. מבין השלושה שהורשעו שוחרר לפני שלוש שנים ירדן מורג, לאחר שוועדת השחרורים של השב"ס קצרה את מאסרו בשליש.
 
לפני כחצי שנה התכנסה לראשונה וועדת השחרורים ודנה בעניינם של עופר גמליאל ושלומי דביר, האחרונים מבין חברי מחתרת בת עין שנותרו במאסר, בסופה נדחתה ההחלטה בחצי שנה.

כאמור, לפני חודש התכנסה הוועדה בשנית. לאחר דיון ארוך בו הציגה המדינה את התנגדותה הנתמכת בעמדת השב"כ, החליטה הוועדה שאין עילה שלא לקצר את מעצרו של גמליאל. ההחלטה בנושא שלומי דביר נדחתה עד לקבלת חוו"ד של אנשי מקצוע. ייצויין כי הרבצ"ר לשעבר, הרב אביחי רונצקי, עמד בקשר עם השב"כ בנוגע לגמליאל ודביר וטוען כי אנשי השב"כ הבטיחו לו כי לא יביעו התנגדות לשחרורם של גמליאל ודביר. לדבריו הבטחה זו הופרה על ידם.
 
המדינה החליטה לערער על ההחלטה בבימ"ש המחוזי בטענה כי יש בשחרור של גמליאל משום פגיעה באמון הציבור בביהמ"ש וכן מטעם שגמליאל לא עבר תהליך שיקומי-טיפולי כראוי. לפני כחודש בביהמ"ש המחוזי הציג נציג המדינה את טענותיהם בדבר ההתנגדות לשחרורו של גמליאל. מנגד טען עורך דינו, עדי קידר כי לאחר שכבר הסכימה המדינה לשחרורו של אחד האסירים בפרשה, אין מניעה לשחרר גם את גמליאל. השופטים חזקו את טענתו של עו"ד קידר ודרשו מהמדינה לנמק את ההבדל בין השניים. בתגובה ענה נציג המדינה כי גמליאל אומנם התחרט על מעשיו, אבל לא שיתף פעולה מתחילתה של החקירה.
 
בנוגע לאי קבלת טיפול מספיק, ענה עו"ד קידר כי לאורך השנים התנגד השב"ס לשלב את גמליאל במערך הטיפולים הקיים בבית הסוהר בנמקם כי מדובר בעבריינות אידאולוגית ולא פלילית שלא מצריכה טיפול פסיכולוגי. עו"ד קידר תמה איך התהפכו היוצרות וכעת המדינה דורשת את הטיפול בכל תוקף. כאמור שופטי ביהמ"ש המחוזי החליטו לקבל את ערעורה של המדינה ולא לשחרר את גמליאל בטענה כי לא עבר טיפול מספיק במהלך שהותו במאסר.

יצויין כי ביהמ"ש המחוזי לא קיבל את טענת הפרקליטות ששחרורו של גמליאל יפגע באמון הצבור בבית המשפט וכי זו אינה עילה לאי שחרורו. בהחלטה כתבו השופטים שוועדת השחרורים של השב"ס תבחן שוב את שחרורו של גמליאל בסוף השנה האזרחית לאחר שיעבור הליך טיפולי.

עו"ד עדי קידר שייצג את גמליאל מטעם עמותת 'חננו', מוסר בתגובה כי, "קבלנו בצער רב את החלטת ביהמ"ש אנו סבורים שמדובר בהחלטה שגויה המתעלמת מכך שוועדת השחרורים קיימה מספר רב של דיונים במהלך תקופה ארוכה של כשנה ושקלה את כל השיקולים המדוברים. התערבות המדינה בהחלטות וועדת השחרורים הינה מקרה חריג כשלעצמו ואנחנו מתכוונים לעתור כנגד החלטה זו לבית המשפט העליון", עד כאן דברי עו"ד קידר.