המדענים והבליינים יחד בבתי הקפה

מדעני מכון ויצמן יגיעו ל-59 ברים ובתי-קפה בתל-אביב, ויספרו לבליינים על השאלות הפתוחות ועל החדשות האחרונות מחזית המדע.

ישי קרוב , כ"ט בניסן תשע"ג

קפה
קפה
צילום: פלאש 90

עשרות מדענים בכירים ותלמידי מחקר מצטיינים ממכון ויצמן למדע ייפגשו בקרוב עם בליינים בבתי הקפה בתל אביב.

המדענים יגיעו ל-59 ברים ובתי-קפה נבחרים בתל-אביב, וישוחחו עם הבליינים, באופן לא רשמי ובשפה ידידותית, על השאלות המדעיות הפתוחות, על ההתרגשות המלווה כל תגלית, ועל החיים "על הקצה" בחזית הידע.

בין הנושאים עליהם ידברו המדענים: האם ייתכנו מציאויות מקבילות? האם מחשבים יוכלו לחזות שינויים באופנת הלבוש? מה יעלה בגורל היקום? כיצד נוצרו החיים? האם אפשר ליצור מוח מלאכותי? האם מיזוג גרעיני הוא הפתרון למשבר האנרגיה? מהי רפואה מותאמת אישית? האם אפשר ללמוד תוך כדי שינה? מדוע כוכבים מתפוצצים? והאם אנחנו עשויים, באמת, מאבק כוכבים? אלה רק מעט מהשאלות שמדעני המכון ידונו בהן עם הבליינים בברים.

בכמה ברים יצטרפו גם משוררים ומסאים אל המדענים ויקראו מיצירותיהם, אשר מתכתבות עם נושאי המחקר. השיחות בברים אלה יכללו, בנוסף לתוכן המדעי, גם התייחסות לקשר ולזיקה בין מדע לשירה בפרט, ובין מדע לאמנות בכלל. בין המשוררים המשתתפים: אגי משעול, צבי עצמון, רחל חלפי, צביקה שטרנפלד, יהודית מוסל-אליעזרוב, מאיר וקסלר, וריקי רפפורט-פריזם. כן ישתתף המסאי חיים תדמון.

מכון ויצמן למדע רואה לעצמו חובה וזכות לחלוק את הידע המדעי, ואת תחושות ההתלהבות מההרפתקה הגדולה של הרחבת הידע האנושי. 

זו הפעם הרביעית שמדעני המכון מביאים את בשורת המדע לברים בתל-אביב. מדובר בסיפור הצלחה מהדהד, ששינה את הרגלי הבילוי והכניס מרכיב חדש, מקורי ובלתי צפוי לחיי הלילה בעיר הגדולה. "מדע על הבר" מהווה מודל לחיקוי, וארגונים רבים הולכים בעקבות המכון.