הרובע היהודי בקרקוב. פולין
הרובע היהודי בקרקוב. פולין פלאש 90

לפני שלושה חודשים החלה הסערה הגדולה בפולין, כאשר בית המשפט בוורשה שבפולין אסר על המשך קיומה של השחיטה היהודית במדינה.

אתמול אמר פיוטר קדלצ'יק, נשיא איגוד הקהילות היהודיות בפולין, כי בתוך חודש ימים יאזל כל מלאי הבשר הכשר בפולין - דבר שיאלץ לייבא בשר כשר ממדינות אחרות באירופה, ויביא בעליל להתייקרות דרמטית של מוצרי הבשר הכשרים בפולין.

על פי החוק הפולני הרשמי שחיטת בהמות הנמצאות בהכרה אסורה, אלא שעד לאחרונה משרד החקלאות הפולני מצא פתרון לנושא, כשהוציא את השחיטה היהודית והמוסלמית מחוץ לאיסור זה, וזאת לאור חוק המסדיר את היחסים בין ממשלת פולין והקהילה היהודית המקומית ובין היתר גם את קיומה של השחיטה היהודית במדינה, על בסיס הסדר דומה שנוהג במדינות האיחוד האירופאי על פי חוק מיוחד שנחקק בענין לפני מספר שנים.

בעקבות פנייתם של ארגוני זכויות בעלי חיים בפולין שקראו תיגר נגד בית המשפט הפולני בסוגיה, קיים בית המשפט בוורשה מספר דיונים בענין וקבע כי במצב החוקי הנתון, השחיטה היהודית והמוסלמית אסורות על פי החוק הפולני.

ההחלטה של בית המשפט בוורשה התקבלה בתדהמה ובהפתעה בקרב הקהילה היהודית במדינה, ובקרב ארגונים יהודים באירופה, שמיהרו למחות בתוקף ולגנות את ההחלטה שתכליתה להצר את רגלי היהודים לקיים את מצוות דתם.

שר החקלאות הפולני הודיע כי בדעתו לערוך תיקון בחוק שיתיר את השחיטה, אולם למעשה עד עתה לא נעשה דבר והשחיטה הכשרה נאסרה, מה שגרם לחיסול כל מלאי הבשר הכשר בפולין.

בתוך כך נמסר, כי נמשכים כל העת המאמצים להביא לחקיקת חוק חדש שיתיר את השחיטה. בין אלו הפועלים לכך נמנים גם לא יהודים. אישי ציבור ומחוקקים בפולין פועלים גם הם בענין לאחר לחץ כבד שהופעל עליהם על ידי מגדלי בקר בפולין המדווחים על ירידה ב־ 30 אחוז והפסד של 100 מליון דולר בענף יצוא הבשר בעקבות החוק החדש.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו