כשגלידה וגינס נפגשים באיראן התוצאה: מהומה

באיראן ביקשו להשיק את הגלידה הגדולה בעולם, אבל האירוע הסתיים בקטטה המונית ובביקורת פנימית חריפה ונוקבת.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בניסן תשע"ג

גלידה
גלידה
צילום: פלאש 90

באיראן רצו בסך הכול לעודד את לב האזרחים בשיא גינס קריר ומרענן ובראשית החודש קיימו אירוע השקה לגלידה הגדולה בעולם, אך הרחוב האיראני קיבל את בשורת גלידת הענק בצורה אחרת לחלוטין – מהומת ענק שהפכה לביקורת חברתית נוקבת ברחוב האיראני כולו.

על דבר האירוע מדווח בהרחבה מרכז המידע למודיעין ולטרור העוקב אחר ההתרחשויות באיראן. על פי הדיווח ראשיתה של המהומה בסירובה של יצרנית גלידת הענק, לחלק מתנובתה לאלפי המתגודדים באירוע ההשקה לגלידה ולשיא העולמי שביקשה לשבור.

על פי הדיווח חברת מוצרי החלב צ'ופאן חשפה אריזת גלידה בטעם שוקולד במשקל 5 טון וטענה כי שברה בכך את השיא של חברת בסקין רובינס האמריקאית, שייצרה לפני שמונה שנים אריזה במשקל ארבעה טון. ממדי האריזה האיראנית – שני מטרים על 1.6 מטרים.

אירוע ההשקה, שהתקיים באתר הסקי תוצ'אל שבצפון-טהראן בהשתתפות עשרות אלפי אזרחים, הסתיים במהומה לאחר שהמארגנים סירבו לחלק למבקרים הרבים גלידה מתוך הגביע הענק וטענו, כי הגלידה תחולק בין מוסדות צדקה. אלפי אזרחים זועמים, שהגיעו לאירוע במהלך חופשת ראש השנה האיראנית החדשה בתקווה לטעום מגלידת הענק, החלו לקרוא קריאות בגנות החברה המארגנת וטענו כי רומו.

בהודעה, שפרסמה חברת צ'ופאן בעקבות האירוע, נמסר כי מארגניו לא העריכו שעשרות אלפי אזרחים יפקדו את האירוע, ולפיכך לא ניתן היה להשתלט על המהומה שפרצה במקום. נציגי החברה טענו, כי הייתה כוונה לחלק גלידה בין האזרחים, אך בשל הצפיפות הרבה והחשש לאובדן שליטה הוחלט להעביר את הגלידה למוסדות צדקה ולחלק במקומה גביעי גלידה רגילים לאזרחים הרבים שהתאספו במקום. החברה דחתה מכל וכל את הטענות לפיהן הגלידה לא חולקה כיוון שלא הייתה ראויה למאכל אדם וציינה, כי בכירי החברה וכן עיתונאים תועדו על-ידי אמצעי התקשורת כשהם טועמים את הגלידה בתום ייצורה במפעל החברה. עוד נמסר בהודעת החברה, כי נציגי חברת "גינס" העולמית פיקחו על תהליך ייצור הגלידה אף על-פי שלא נכחו במהלך אירוע ההשקה עצמו.

עוד מדווח מרכז המידע כי האירוע הפך עד מהרה מושא לביקורת קשה מצד אמצעי התקשורת והרשתות החברתיות. הביקורת הופנתה הן כלפי מארגני האירוע והן כלפי אלפי האזרחים שהשתתפו בו. רבים מהמבקרים טענו כי המהומה שפרצה במהלך האירוע מבטאת את המשבר הערכי בו נתונה החברה האיראנית.

חלק מהגולשים היפנו את עיקר ביקורתם כלפי חברת צ'ופאן, כינו אותה "שקרנית" ואף קראו להחרים את מוצריה. אחדים מהגולשים טענו, כי שקרים ותרמיות הפכו לתופעה רווחת באיראן הניכרת גם במוסדות השלטון. אחד הגולשים ציין כי אין להתפלא לנוכח התנהלות החברה כיוון שמעשי רמאות נהוגים גם בנשיאות הרפובליקה האסלאמית. גולש אחר קישר אף הוא בין אירוע השקת הגלידה לחיים הפוליטיים ומתח קו מקשר בין הצבעת אזרחי איראן בשנת 2009 ל"אחמדינז'אד השקרן" לאכילת הגלידה של "צ'ופאן השקרנית" בשנת 2013.

במקביל לביקורת נגד החברה המארגנת הביעו גולשים רבים את צערם על התנהגותם של עשרות אלפי האזרחים במהלך האירוע, שהוגדרה על-ידם כהתנהגות בלתי-מוסרית. כמה גולשים הביעו את מורת רוחם מכך שאזרחי איראן מוכנים להניף סיסמאות ולמחות למען אכילת גלידה בשעה שהם מוותרים על זכויותיהם הבסיסיות. אחד הגולשים כתב, כי ראוי לבכות עבור עם שמוכן לשים עצמו ללעג בצורה כזו ולסבול רק בשביל לאכול גלידה. גולש אחר כתב שעם שמשתגע ומוכן להשפיל את עצמו עבור גלידה הוא עם מקולל. הוא הביע את צערו על כך, שהעם האיראני בעל מורשת היסטורית עתיקה ותרבות כה מפוארת נוהג בצורה כזו.

בלוגר איראני גולה הגיב על האירוע בסרקזם. ברשומה שפרסם בבלוג האישי שלו כתב הבלוגר, כי אלפי האזרחים שתועדו באמצעי התקשורת כשהם מתקהלים ומוחים לא קראו לשחרור האסירים הפוליטיים, לא מחו על שלילת זכויותיהם החוקיות על-ידי המשטר, לא נאבקו למען שוויון זכויות בין נשים וגברים, לא דרשו ידע או מחקר מדעי, לא נאבקו למען חופש ביטוי, חופש עיתונות ודמוקרטיה אלא דרשו לאכול גלידה. "כאשר רואים את אלפי האזרחים המגיעים לאירוע שאורגן על-ידי חברת צ'ופאן כדי לאכול גלידה ניתן להבין מדוע השלטונות האיראנים ממשיכים לייקר את מחירי המוצרים ואילו הציבור ממשיך לרכוש אותם" כתב הבלוגר.

הסערה סביב הגלידה נמשכה בטורי העיתונות ובדיונים אינטרנטיים רבים. העיתונאי, פרורתיש רזואניה, ניצל אף הוא את הדיווחים בעניין אירוע השקת הגלידה הגדולה בעולם כדי להלין על מצבה העגום של החברה האיראנית. ברשומה שפרסם בדף הפייסבוק שלו כתב כי האיראנים מתגאים במורשתם התרבותית המפוארת ובשרידי האימפריה הפרסית הקדומה, אך איראן לא תרמה לאנושות דבר ב-500 השנים האחרונות. גם איראנים שמגיעים לתפקידים בכירים, כדוגמת ראשי נאס"א וגוגל, הם איראנים שעזבו את מולדתם בצעירותם ואילו היו נשארים באיראן, הם לא היו מצליחים להגיע להישגים אליהם הגיעו.

וכל אלה הן רק דוגמאות אחדות ממהומת הגלידה האיראנית.