לפיד ונתניהו
לפיד ונתניהוצילום: פלאש 90

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד נפגשו בצהריים (חמישי) בלשכת ראש הממשלה נתניהו בירושלים על מנת לדון בתקציב המדינה לשנים 2013-2014.

עם זאת, גם לאחר הפגישה עדיין לא ברור באופן סופי מתווה הקיצוצים שמתכנן לפיד, ובסביבתו לא ממהרים לספר על הקיצוצים המתוכננים.

בסיום הפגישה הסתפקו בלשכת לפיד באמירה לפיה, "תקציב המדינה יעמיד את האדם העובד במרכז ובין הסעיפים שהוצגו היה הטלת מסים על מכוניות יוקרה ודירות פאר".

לפיד ונתניהו סיכמו לשוב להיפגש ביום ראשון.

אתמול דווח בערוץ 2, כי על פי הצעת האוצר, תקציב 2013 יקוצץ בכ־14 מיליארד שקל, ותקציב 2014 יקוצץ בכ־6 מיליארד שקל נוספים. על פי ההצעה, יקוצצו 3%-2% משכר העובדים, בין היתר על ידי דחיית מתן תוספות שכר שכבר הובטחו להם בחוזים חתומים.

בנוסף, תקציב הביטחון יקוצץ בכארבעה מליארד ש"ח ובסכום דומה יקוצצו אף קצבאות הילדים. באוצר החליטו כי גם ההשקעה בתשתיות תקוצץ בהיקף של 2-4 מיליארד ש"ח. בנוסף לכך לפיד יציע לנתניהו להעלות את המע"מ ב-1% כך שיעמוד על 18%.

ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ׳ (העבודה) אומרת כי "הניסיון המגוחך והפופוליסטי למכור לציבור הישראלי כי הפיתרון לגירעון העמוק יבוא במיסוי מכוניות יוקרה הוא פשוט עלבון לאינטלגנציה של אזרחי המדינה וניסיון פאתטי להסתיר את הפגיעות העמוקות שצפויות למעמד הביניים ולאדם העובד שאותו מתיימר לייצג שר האוצר.

"מתברר שהיה מיותר לחלוטין לצאת לבחירות על רקע התקציב ולבחור ב'פוליטיקה חדשה', שכן מה שהיה הוא שיהיה. לפיד אפילו אינו מתיימר להתאמץ ולהציג חשיבה חדשה, והוא נפל שדוד לרגלי נתניהו ופקידי האוצר. הפגישות הבאות של שר האוצר עם ראש הממשלה מיותרות לחלוטין, שכן נתניהו כתב את התכנית בעצמו וכבר אישר אותה במדויק עוד לפני הבחירות. מעולם החדש לא היה ישן כל-כך ומאכזב כל-כך לאזרחי ישראל", דברי יחימוביץ.