65 שנה לקרב כ"ה בניסן: ממשיכים לצעוד

אירוע הנצחה לקרב כ"ה בניסן תש"ח, בו נפלו 12 לוחמים על אדמת גוש עציון נערך בהשתתפות מאות בני אדם.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ג' באייר תשע"ג

זמן רב עבר, המורשת לא נשכחת
זמן רב עבר, המורשת לא נשכחת
גרשון אלינסון

אירוע הנצחה לרגל 65 שנה לקרב כ"ה בניסן תש"ח, בו נפלו 12 לוחמים על אדמות גוש עציון, נערך אתמול (ו') באזור הגוש.

במהלך האירוע צעדו מאות תלמידי גוש עציון, תושבים ולוחמים על אבני המורשת למקום בו התחולל הקרב. בהמשך נערך טקס אזכרה בהשתתפות סגן מפקד חטמ"ר עציון, איאס פארס ולוחמי תש"ח.

בעדות מתוך יומנו של לוחם מקרב כ"ה בניסן, שהתקיים לפני 65 שנה בימי מלחמת העצמאות, נכתב "התצפית מודיעה: 'שיירת משוריינים נראית באופק'. המשוריינים מתפזרים בין ההרים ותופסים עמדות. בשעה 8.00 פתח האויב בהרעשה מכלי נשק אוטומטיים ומרגמות 3. ניתן אות אזעקה. חיש מתמלאות העמדות בלוחמים. קרב עז מתפתח. רבים הפגזים הנופלים בשטח והשריקות המחרידות משפיעות במובן הפסיכולוגי. שטח פגיעתם הולך וגדל. אני מתחפר עמוק בתוך השוחה שבגזרה הקדמית, ומצטער על שלא העמקתי חפור. בתוך רעש ההפצצה וטרטורי כדורי הויקרס, מגיעות לאוזני צעקות : 'עזרה חובש'".

קרב כ"ה בניסן שהתרחש בימי מלחמת העצמאות, היה אחד מהקרבות הקשים בו ספגה מדינת ישראל מכה קשה ואיבדה 12 לוחמים. הקרב היווה את שיאה של מערכת קרבות בהם גוש עציון שימש עמדה דרומית של ירושלים במלחמת העצמאות. מאחר והאויבים ריכזו את כל הכוחות שלהם בהתקפה על הבירה העברית, על גוש עציון הוטל להגן מדרום על ירושלים.

אז איך הכל התחיל? בתגובה על תקיפת התחבורה הערבית, הותקף גוש עציון על ידי המוני ערבים בסיוע תותחים ומשוריינים ובשיתוף פעיל של הלגיון הערבי וכוחות המנדט הבריטי שעדיין פעלו בארץ. מטרתם הייתה לסלק את הכוחות העבריים מהמשלטים החולשים על הכביש הראשי – ציר ירושלים חברון, שמשבשים את התנועה בו.

הבריטים תכננו לפנות את ירושלים ביום תום המנדט הבריטי על ארץ-ישראל (14 במאי 1948) במספר צירי תנועה שאחד מהם - הדרומי, היה מירושלים לעבר חברון ומשם למצרים. לפיכך טענו כי הם מבקשים להבטיח תנועה חופשית בציר תנועה ראשי זה.

לאחר קרב נואש עלה בידי התוקפים הערבים לכבוש את המנזר הרוסי. עם ערב נתפס המנזר על ידי כוחותינו כאשר נמשכה תקיפת התחבורה הערבית ומצבו של גוש עציון נתגלה כחמור ביותר. מוש, משה זילברשמיט, מפקדו האחרון של גוש-עציון היה מודע היטב לכך שתקיפת התחבורה הערבית בהוראת הפיקוד העליון עלולה להביא את גוש עציון למערכה שתהיה למעלה מכוחו. אבל לטענתו: "זה צריך להיות קרב מצדה, תוך הכרה כי בעמידתנו עד הסוף אנו עוזרים להצלת ירושלים".

מנכ"ל עמותת תיירות גוש עציון, גד כהנא, אמר לאחר הצעדה כי "תיירות גוש עציון מושתתת על המורשת המיוחדת החבויה  בכל פינה ברחבי גוש עציון ואירוע זה הוא חלק ממורשת הקרב שבזכותם אנו יכולים היום לתייר וליהנות".

מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ירון רוזנטל, אמר כי  "לפני 65 שנה מסרו את נפשם 25 לוחמים במנזר הרוסי שהיה המשלט החשוב של גוש עציון במלחמת העצמאות. אנו בבי"ס שדה כפר עציון, פועלים ללא לאות על מנת לחנך על מורשת מגני גוש עציון בתש"ח ולפרוע חוב מוסרי לנופלים ולבני משפחותיהם".

"מורשת גוש עציון עומדת לנגד תושביה יום וליל", סובר ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, "לוחמי קרב תש"ח מהווים עבורנו דוגמה ומופת לדור שלחם ברוח האידיאולוגיה. אנו מוקירים להם תודה על האדמה בה אנו זוכים ללכת ולהשריש את דרכנו ואמונתנו".טוען....

צילום: גרשון אלינסון