'25-30 ש"ח לשנה עבור משפחת נפגעי טרור'

יו"ר ארגון נפגעי הטרור תקף בנאומו בהר הרצל בחריפות את התעלמות הממשלה מצרכי ארגונו. בראיון לערוץ 7 הוא מציג נתונים מטרידים מאוד.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' באייר תשע"ג

פיגוע. אילוסטרציה
פיגוע. אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

לא זו לא טעות. הסכומים שבכותרת הם הסכומים האמיתיים אותם מקבל ארגון נפגעי הטרור ממדינת ישראל לטיפול בכל משפחה ומשפחה ממשפחות נפגעי טרור בישראל. כך עולה בשיחה שקיימנו ביומן ערוץ 7 עם יו"ר ארגון נפגעי הטרור, צביקה פוזיס-שחק.

את השיחה קיימנו בעקבות דבריו התקיפים והקשים של פוזיס-שחק במהלך טקס יום הזיכרון לחלי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה שהתקיים היום, יום הזיכרון, בהר הרצל.

בנאומו התייחס פוזיס שחק למכלול סוגיות ובהן סוגיית ההנצחה. "הייתכן שבנינו שנרצחו ביד אויב, לא יוזכרו בטקסי הזיכרון? למדינה ולממשלה חוב מוסרי לאזרחיה שנפלו ביד אויב", אמר והוסיף: "כאן בהר הרצל עתידה ממשלת ישראל להקים את היכל ההנצחה הלאומי אך חללי פעולות האיבה לא יכללו בה. אני פונה לראש הממשלה ושואל מדוע בתי שנרצחה ביד אויב לא ראויה להיות מונצחת בהיכל הזיכרון הלאומי".

בראיון לערוץ 7 שלל פוזיס שחק את הגדרת דבריו כקשים ותקיפים. "אמרתי עובדות אחת לאחת", אומר והוסיף: "יש לנו חמישה עובדים בלבד. אין לנו תקציב, אין סניפים ואין בית. אם הייתי מקבל תשובות מעשיות וראויות לא הייתי אומר את הדברים ביום הזיכרון, ביום הקדוש", הרחיב פוזיס-שחק והסביר כי ראה במעמד טקס הזיכרון חלון הזדמנות להעלות את מצוקת הארגון בראשו הוא עומד לאחר שלא זכה למענה ראוי מאיש ממקבלי ההחלטות בישראל.

"כשאמרתי שאני לא ישן בלילה התכוונתי לכך", אמר ותיאר את מצוקת הפונים אליו, בני משפחות ששכלו את יקיריהן בפיגועי טרור, הפונים אליו בבקשה לסיוע של כמה מאות שקלים בודדות ואילו לו אין מענה לבקשתם באין תקציב הכרחי.

עוד הוא מתאר את מצוקתם של תושבי הפריפריה הנזקקים לשירותי סיוע ונאלצים לעיתים לעבור דירה כיוון שאין לארגון סניפים והמעוניין בעזרתו נאלץ להגיע אליו, לאזור המרכז.

פוזיס שחק קובע כי ניסח את דבריו בצורה עדינה יחסית למצוקה האמיתית בה נמצאים הוא ואנשיו, וחלק ניכר המצוקות נשמרו ולא נישאו בפיו בטקס. הוא מזכיר את התרחבות מעגל הנזקקים לעזרת ארגונו כאשר העורף הפך והופך לחזית ואזרחים רבים נפגעים, לעיתים יותר ממספרם של החיילים הנפגעים.

"כדי שהעורף יהיה חזק צריך לתת לו את מה שנדרש", הוא אומר ומספר על ניסיונות לפנות לחברי כנסת שרים וראש הממשלה, ניסיונות שכשלו. כעת הוא מקווה שעם חילופי השלטון ותחילת כהונתם של חברי כנסת חדשים תחול תפנית כלשהי.

פוזס שחק מספר כי עשרות בודדות של שקלים מיועדים מהתקציב של ארגונו לכל משפחה ומשפחה. החישוב פשוט – מאתיים וחמישים אלף שקלים לכעשרת אלפים משפחות נפגעים, התוצאה היא בין 25 ל-30 שקלים לטיפול במשפחה, וגם סכום זה התקבל בשני תשלומים ורק לאחר תחינות אצל נשיא המדינה...

בדבריו ציין כי שמע על הכוונה להרחיב את תקציב משרד הרווחה ותקוותו היא שחלק מהרחבה זו יגיע לארגונו.