לזכרו. יהודה עמיחי
לזכרו. יהודה עמיחיפלאש 90

פרס יהודה עמיחי לשירה עברית שמעניקה עיריית ירושלים בשיתוף משרד התרבות, יוענק השנה למשורר רפי וייכרט על ספרו "קווים דקים" ולמשורר יונתן ברג על ספרו "מפרשים קשים".

טכס הענקת הפרס יתקיים ביום חמישי, 9 במאי 2013 באולם משכנות שאננים, במעמד  ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, חנה עמיחי ויו"ר ועד הנאמנים פרופ' דן לאור. את הטקס ינחה צבי סלטון והוא יעוטר מוסיקלית ע"י הזמרת והיוצרת רונה קינן שתשיר משירי יהודה עמיחי. לזוכים יוענק פרס כספי כולל של 60 אלף ₪ אשר יחולק ביניהם.

וועדת הפרס בראשות פרופ' נורית גוברין בחרה את הזוכים מתוך 77 מועמדים אשר הגישו את מועמדותם לפרס היוקרתי.

מנימוקי צוות השופטים:

רפי וייכרט  - לספרו של רפי וייכרט,  שלו נוכחות מורגשת היטב בשדה השירה בארץ, ישנם שני מרכיבים עיקריים : המרכיב האחד, שירי אהבה אל הבת, שהם שירים יפים להפליא, שמבטם מופנה אל העתיד. המרכיב האחר - שירי קינה ואבל על מותם של ידידים, בכללם משוררים שעמם היה בקשר דיאלוג במשך שנים רבות. חלק זה של הספר פונה אל העבר. נושא המוות חוזר גם בשירים אחרים, שבהם מתקיים פולמוס שכלתני ונוקב עם האידיאה של חיים לאחר המוות, שאותה שולל הכותב מכול וכול. בזיקתם ההדדית מעמידים שני רכיבי הספר עולם שלם, שיש בו  אהבה ויופי, אך יש בו גם לא מעט מ"צער העולם". 

יונתן ברג  - ספר הביכורים של יונתן ברג, 'מפרשים קשים' הוא פרץ של אנרגיה שירית. עולה מתוכו תאוות חיים גדולה, צבעונית, רבת פנים, ועם זאת מעודנת, דקת גוונים, ומקפידה על ניואנסים. אחת החוויות המרכזיות בשיריו היא אובדן האמונה והמעבר הקשה מעולם דתי, שהמשמעות בו נדמית כנתונה, לעולם חילוני, שבה על האדם למצוא משמעות בעולמו, ללא עוגן חיצוני לו. בתוך כך מתגלה יונתן ברג כבן בית ברבדיה השונים של השפה העברית, המשלב בצורה טבעית ואותנטית את העתיק לצד החדש, כששילוב זה מעניק לשירתו משנה תוקף. 

נציין כי פרס יהודה עמיחי המוענק על שמו של המשורר הלאומי מוענק למשוררים  מזה 10 שנים מטעם עיריית ירושלים ומשרד התרבות על חינוך לשירה ולתרבות איכותית.  "הפרויקט נועד לעודד משוררים  לכתיבת שירה  עברית איכותית, ברמה הגבוהה  ביותר תוך שילוב ניואנסים ועומקים נסתרים מעבר למילים הכתובות", אומרים בעיריית ירושלים. 

בין זוכי העבר בפרס היוקרתי נמנים: שמעון בוזגלו, נורית זרחי, ש. שפרה, אסתר אטינגר, רוני סומק, אגי משעול, דורית ויסמן, שמעון אדף, ישראל נטע, חמוטל בר-יוסף, צבי עצמון, מואיז בן הראש ואחרים.   

מועדת הפרס נמסר כי השנה הגישו את מועמדותם 77 משוררים, מכל רחבי הארץ, עלייה של 50% מהשנה הקודמת. חברי ועדת השופטים של הפרס לשירה ע"ש יהודה הינם: פרופ' נורית גוברין, יו"ר הוועדה, ד"ר גדי טאוב, מר יצחק לבני ופרופ' דן לאור – יו"ר וועד הנאמנים של פרס יהודה עמיחי.