לא "חרדים" מהמחשב

במסגרת לימודי מדעי המחשב במכללה האקדמית הדסה, תכנתו 4 סטודנטים חרדים, מוצרים המוצגים בימים אלו בתערוכה "קאפצ'ה".

ניר הר זהב , ז' באייר תשע"ג

כחלק מאירועי שנת ה-100 להולדתו של אלן טיורינג, אבי מדעי המחשב ושובר האניגמה - מכונת ההצפנה הגרמנית, נפתחה לאחרונה במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, התערוכה "קאפצ'ה".

במסגרת לימודי מדעי המחשב במכללה האקדמית הדסה, תכנתו 4 סטודנטים חרדים, מוצרים המוצגים בימים אלו בתערוכה, ובמקביל, הם משתלבים בחברות הייטק בכירות.

דוד וינברג ואמיתי שטרן אחראים לשני מוצגים העוסקים במכונת טיורינג – זהו המודל החישובי שפותח על-ידי אלן טיורינג. המודל מאוד פשטני – הוא מתואר כסרט אינסופי שעליו משבצות ובהן נכתבים תווים שונים. ראש קורא מטייל על הסרט הזה – צעד קדימה או צעד אחורה. הראש מסוגל לקרוא את מה שכתוב ובהתאם למה שקרא ולמצב בו הוא נמצא הוא מחליט אם ללכת קדימה או אחורה, ואם לכתוב דבר מה במשבצת שעליה הוא עומד. נראה כמו מחשב מנוון? לא ולא! המודל הזה מייצג גם את המחשבים המתקדמים ביותר הקיימים היום.

מימוש מכני דו-ממדי של הרעיונות. תרשימי זרימה המדגימים למבקר איך המכונה מחשבת. את הפעולה הפיזית של התנועה מבצע המבקר עצמו.

מימוש של מכונת טיורינג "קלאסית" הממומשת באמצעות ערכת לגו.

יהונתן חן ומשה מונק תכננו את המוצג המופיע בתמונה העוסק בפיצוח צופן החלפה פשוט – צופן בו כל אחת מאותיות הא"ב מוחלפת באות אחרת. הפיצוח אינו מסובך הודות לעובדה שלכל אות בשפה, יש תדירות אופיינית.