"חשיבות רבה לסייע לעורף בעת חירום"

בכינוס של השירות האזרחי והלאומי בנושא חירום הדגיש מפקד פיקוד העורף את חשיבות השתתפותם של מתנדבי השירות במשימות בחירום.

ישי קרוב , ז' באייר תשע"ג

הרתעה. אייזנברג
הרתעה. אייזנברג
פלאש 90

כ-250 רכזי ורכזות השירות הלאומי והאזרחי השתתפו היום (רביעי) ב"כנס השירות האזרחי והלאומי בנושא חירום" שנערך בבסיס פיקוד העורף ליד רמלה. 

בכינוס השתתפו גם מפקד פיקוד העורף - אלוף אייל אייזנברג, מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי - שר-שלום ג'רבי, מנכ"לי עמותות השירות האזרחי-לאומי ואחראי החירום בעמותות. 

במהלך הכנס דיברו קצינים מפיקוד העורף על מערך האוכלוסייה והחוסן הלאומי, על האיום על העורף ועל תפיסת מתנדבי השירות האזרחי-לאומי בפיקוד העורף. בנוסף, נערך תיאום ציפיות, תוך התייחסות למחוזות שונים בארץ, באשר לתפקידם החשוב של מתנדבי השירות-האזרחי לאומי בעיתות חירום. כמו כן, נערך דיון בהשתתפות נציגי פיקוד העורף יחד עם נציגי המנהלת ורכזי השירות האזרחי-לאומי, בנושא הצרכים הצפויים ברשויות המקומיות והגדרת תפקידי הרכזים והרכזות בשגרה ובחירום.

עוד נשאו דברים גם מפקד פיקוד העורף, האלוף אייל אייזנברג ומנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, שר-שלום ג'רבי. שניהם התייחסו לחשיבות השתלבותם של מתנדבי השירות האזרחי-לאומי בהגנה על העורף בעת חירום.

האלוף אייזנברג ציין אמר כי "ישנה חשיבות רבה לשילוב מתנדבי השירות האזרחי-לאומי בסיוע לעורף בעת חירום". הוא הדגיש את חשיבות השתתפותם של מתנדבי השירות האזרחי-לאומי במשימות בחירום, למען שמירת ביטחונם של אזרחי ישראל, המורכבים ממגוון מגזרים וזרמים, אליהם יש לדבר כל אחד בשפתו, וזאת לאור העובדה כי המתנדבים מגיעים מכלל המגזרים בחברה הישראלית.

שר-שלום ג'רבי ציין את השתתפותם של אלפי מתנדבים בשירות האזרחי-לאומי במשימות חירום במהלך מבצע "עמוד ענן" והתייחס להסקת המסקנות המפורטת שנערכה לאחר סיומו של המבצע.

הוא הדגיש את חשיבות ההקפדה על נוהל הפעלת מתנדבי השירות האזרחי-לאומי במצבי חירום, נוהל שיגדיר את עקרונות הפעלת המתנדבים, את תחומי הפעילות שלהם ואת הסדרי הקליטה והרישום שלהם. 

על פי הנוהל, בעת הכרזה על מצב חירום ייפתח במנהלת השירות-האזרחי לאומי "מטה חירום", ובהתאם לאיסוף נתונים ודיווחים מהשטח, יופעלו מתנדבים המעוניינים בכך מהשירות האזרחי-לאומי במידת הצורך. 

"תרומתם של מתנדבי השירות האזרחי-לאומי במבצע 'עמוד ענן' הייתה מכרעת. בטוחני כי המשך שיתוף הפעולה בין המנהלת לפיקוד העורף יתרום במידה רבה לשיפור ביטחונם של אזרחי ישראל".