חדש בבית היהודי: המטה החילוני

כינוס ראשון של מטה "בית משותף" לציבור החילוני במפלגת הבית היהודי, התקיים אמש (חמישי) בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

יו"ר הסיעה, ח"כ איילת שקד, האחראית על המטה הבוחרים הלא דתי של המפלגה, ארגנה את הכנס יחד עם פעילי המטה. בכנס נכחו מעל 200 איש.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, נשא דברים בתחילת הערב והכריז כי "משהו טוב קורה באוויר, במדינת ישראל, כשאני מנסה להבין מה זה המשהו הטוב הזה אני חושב שיש לנו קצה חוט".

בנט התייחס לברית הפוליטית בינו לשר האוצר, יאיר לפיד, "החלטנו להתמקד בדברים שצריך לטפל בהם במדינת ישראל. אנחנו קוראים לזה כלל ה- 70:70. 70% מהציבור מסכימים על 70% מהדברים. כולנו מסכימים שיש בעיית ריכוזיות, שצריך לשפר את מערכת החינוך. בואו נעשה את הדברים האלו. אנחנו חלוקים בהמון דברים אבל אנחנו גם מסכימים על המון תחומים והחלטנו למקד את האנרגיות בלעשות את מה שצריך, וזה קורה".

"השנאה יצאה מה'מודה'", הכריז בנט, "אנחנו כבר לא ב'מודה' לשנוא, לא ב'מודה' לשנוא חרדים, לשנוא מתנחלים. זה כבר לא IN. היום אנחנו מפלגה עם ייעוד כללי ולא רק מגזרי. היום אנו מטפלים בעיקר בשתי סוגיות: שתהיה תכלית מדוע לחיות בישראל ושיהיה אפשרי לחיות בישראל".

בהמשך הערב נשא דברים פרופסור אשר כהן, שערך מחקר השוואתי בין תוצאות ההצבעה לבית היהודי בשנת 2009 לעומת הבחירות האחרונות. כהן סיפר כי ברוב הקלפיות בארץ, בין אם בפריפריה, ערים מרכזיות, מקומות דתיים או חילוניים, התרחשה גדילה פי 2.5 בממוצע מתוצאות ההצבעה במערכת הבחירות הקודמת. בסך הכל הראו נתוני מחקרו כי בין 4-5 מנדטים של המפלגה התקבלו מן הציבור החילוני.

לאחר מכן התקיים פאנל בהנחיית עדי ארבל מהמכון לאסטרטגיה ציונית, בהשתתפות השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך, ח"כ שקד, פרופ' כהן וערן רולס, יו"ר מרכז הבניה הישראלי. הפאנל דן בעיקר בשאלות כיצד מוסברת העליה החדה בהצבעת הציבור למפלגה, בדרך החדשה של המפלגה, קרי חזונה, ובצביונה.

"כבר בפריימריז ראינו שמשהו חדש מתחילוני. הריח של ההרינג והעובש הוסר במקצת", אמר אורבך, "אך ה-DNA  של המפלגה שלנו הוא יהודי. בסופו של דבר אנחנו צריכים להיות המפלגה היהודית לאומית המרכזית של מדינת ישראל", הוסיף אורבך.

פרופסור כהן התבקש להסביר כיצד ייתכן שחלה עליה כה משמעותית במספר הבוחרים. "זו הפעם הראשונה בה הופיע יו"ר מפלגה דתי שדיבר בשפה 'ישראלית'. בנוסף, התהליכים הבשילו עם הרשימה הנכונה והאדם הנכון במקום הנכון".

ח"כ שקד נשאלה על תקופת הבחירות ושאיפותיה העתידיות. "חשוב להבין שכל השרים אצלינו עובדים עבור כלל הציבור ולרוב בנושאים כלליים כגון ריכוזיות, שוויון בנטל וכדומה. המפלגה אינה מזוהה יותר רק כמגזרית. אני בטוחה שנצליח לחדור לעוד שכבות של החברה הישראלית ומכאן רק נעלה".