יעקב חגואל
יעקב חגואלעפר עמרם

כנס ראשי הרשויות של המועצה הציונית החל היום בבוקר (ו') בהתכנסות של כ-50 ראשי ערים ורשויות מקומיות בהר הרצל בירושלים.

הכנס נפתח בסיור חווייתי במוזיאון הר הרצל ולאחריו התכנסות חגיגית במעמד שר הפנים חה"כ גדעון סער וראש עיריית ירושלים ניר ברקת. מנהל המועצה הציונית בישראל, יגאל ברנד, נשא דברי פתיחה ובירך את המשתתפים שהגיעו מכל רחבי הארץ.ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר "שמח שבחרתם להגיע לירושלים. המטרה החשובה העומדת לנגד עינינו היא לחשוף את כולם לפוטנציאל של ירושלים. עוצמתה של העיר מקרינה על המדינה כולה. התנועה הציונית היא עמוד שדרה בעיר ומייצרת הזדמנויות לצעירים, מבקרים ומשקיעים". הוא הוסיף פניה לראשי הערים והמועצות המקומיות: "בקשתי אליכם היא 'העלו את ירושלים על  ראש שמחתכם'. לצד האינטרסים של העיר שלכם, חישבו גם על ירושלים".שר הפנים, גדעון סער, התייחס לסכנה בקיצוץ תקציבי האיזון של הרשויות המקומיות: "חשוב לשמור על תקציבי האיזון של הרשויות המקומיות. פגיעה בתקציבים האלה היא מסוכנת והיא עלולה להכניס את הרשויות המקומיות לסחרור ולפגיעה קשה בחברה ובשירותים הניתנים לאזרח". השר סער ציין כי על פי תפיסת עולמו יש להשקיע בצמצום פערים, בחיזוק הפריפריה ולהפנות את תשומת לב רבה לחיזוק הרשויות החלשות.

שר הפנים התייחס בדבריו גם לסוגיית המסתננים הבלתי חוקיים: "3 רשויות סובלות באופן מיוחד מהבעיה הזאת, אך היא משפיעה על מדינת ישראל כולה. הממשלה הקודמת פעלה רבות והתופעה צומצמה משמעותית, אך עדיין יש להמשיך לפעול". השר הבהיר כי מדיניות הממשלה היא לפעול להחזרת המסתננים הבלתי חוקיים למדינותיהם או למדינות שלישיות והוסיף: "כמובן שהדבר הזה צריך להתבצע בהתאם לחוק ובהתאם לערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית״בתום הארוחה יצאו המשתתפים לסיור בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בהדרכתו של אלידע בן שאול. בהמשך פנו המשתתפים למלון דן בעיר, שם נערכו קבלת שבת חגיגית וארוחת ערב שבת מיוחדת בהשתתפותו של אברהם דובדבני יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית. הערב נחתם בשיחה מפיו של שר הבינוי והשיכון, חה"כ אורי אריאל, בנושא "מצוות יישוב ובניין הארץ", ובפאנל בו נטלו חלק פעיל ראשי הערים.הכנס יימשך גם מחר. בבוקר יום שבת, יפתחו המשתתפים את היום בארוחת בוקר ולאחריה פאנל בנושא "זכות או זיקה כביטוי לקשר בין עם ישראל לארץ ישראל". הדיון יערך בהנחייתו של יגאל ביבי יו"ר המועצה הציונית בישראל ובהשתתפותם של סגן שר הביטחון, חה"כ דני דנון, וחה"כ ניצן הורוביץ.

בהמשך, יזכו המשתתפים לסיור במצפור הר הצופים ובאתרים נוספים בקרבת המלון בהדרכתו של ד"ר גדעון שטחל. הכנס ייחתם בפאנל בנושא "זיקה לארץ ולמדינה כערך חינוכי ראשון במעלה" בהנחייתו של יעקב חגואל, ראש המחלקה לפעילות בישראל בהסתדרות הציונית העולמית, ובדברי סיכום.אברהם דובדבני, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אמר באירוע: "היום ישראל צמאה לציונות יותר מאשר פעם. בלי הציונות לא נצליח להגיע לנקודה אליה אנו רוצים להגיע. ציונות היא מתן עדיפות לאינטרס הכללי על פני הפרטי, לקיחת אחריות על דברים שלא חייבים בהם. רק מתוך עזרה הדדית ושותפות נגיע למחוז חפצנו, ומכאן חשיבותה של הציונות של ימינו. חשוב לרתום את הדור הצעיר לעניין. תקוותי היא כי המפגש הזה בין הרשויות יגרום לחיבור והבנה משותפת שתחזק את הציונות. בכוחות משותפים נוכל לממש את הציונות בדור הזה ובדורות הבאים"

יעקב חגואל, ראש המחלקה לפעילות בישראל בהסתדרות הציונית העולמית, שיזם את הכנס אמר "יש חשיבות גדולה לשיתוף הפעולה עם ראשי הרשויות שהם השגרירים הציוניים בכל עיר ויישוב. בכוונתי לקדם את שיתוף הפעולה עם הרשויות במטרה להעמיק את התודעה הציונית בכל חלקי החברה הישראלית".