נשיא ארה"ב: מחוייב לישראל
נשיא ארה"ב: מחוייב לישראל RUTERS

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה השבוע דו"ח העוסק במצב זכויות האדם לשנת 2012. השוואה בין הפרק העוסק בישראל לעומת זה העוסק ברש"פ מציג יחס שונה בתכלית.

הפרק העוסק בישראל מדגיש את המחויבות לשלטון החוק והאחריות הדמוקרטית, תוך ציון החששות של חלקים בציבור הישראלי בדבר אפליה כלכלית נגד מיעוטים כמו גם לגבי היחס למהגרים.

עוד צוין כי בניגוד לטענותיהם של ארגונים פוליטיים שאינם ממשלתיים לא התגלו מקרים בהם בכירים ישראליים שכשלו נפטרו בלא עונש.

לעומת זאת החלק בדו"ח העוסק בעזה וביו"ש מציין כי "הרשות הפלסטינית אפשרה מדי פעם התבטאויות אנטישמיות. חמאס מקדם אנטישמיות לעיתים קרובות". בין השאר שידורי טלוויזיה, מערכונים מצוירים ו"רטוריקה שהושמעה על ידי מספר קבוצות פלסטיניות כללה ביטויי אנטישמיות, כמו גם דרשות שקיימו מנהיגים מוסלמים".

בנוסף, הדו"ח מגנה את חמאס והרשות הפלסטינית בדבר "מעצרים שרירותיים, עינויים והתעללויות, אשר לרוב נפטרו מעונש; הגבלות על חירויות אזרחיות; וחוסר היכולת של אזרחי רצועת עזה לבחור את ממשלתם".

בארגון NGO המפרסם את מסקנות הדו"ח מציינים כי מופיעות בו טענות לא מאומתות בנוגע לסכסוך הישראלי ערבי מפי ארגונים לא-ממשלתיים פוליטיים, בהם ארגון בצלם ו-Human Rights Watch. בין השאר מדובר בהאשמתה של ישראל באחריות לאבדות בנפש במהלך עמוד ענן המתבססות על דיווחי ארגונים אלו.

פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor מציין כי "דו"חות מחלקת המדינה האמריקנית אמינים הרבה יותר מאלו של ארגוני זכויות אדם אחרים, בפרט בהשוואה לקבוצות פוליטיות כמו Human Rights Watch ואמנסטי אינטרנשיונל. הפרקים על איראן, סוריה ומקומות נוספים באזור מהווים תזכורת חשובה להפרות האיומות המתבצעות באופן יומיומי תחת שלטונות אלו. יחד עם זאת, כאשר למחברי הדו"ח אין יכולת לבצע הערכה עצמאית ועליהם להסתמך על טענות ארגונים לא-ממשלתיים בעלי מקורות מוטים - יש לציין זאת בבירור".